Zaharova: Türkiye deniz suları ve gıda ürünleriyle ilgilensin

561

Dün haftalık basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’den gelen 'Han Şeyhun saldırısında sarin gazı kullanıldığı kesinleşti' açıklaması için "Han Şeyhun’daki olayla ilgili tespitleri Türkiye değil, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) yapmalı" diye yanıt verdi.

Zaharova sözlerini şöyle sürdürdü: "Bence Türkiye'nin Sağlık Bakanlığı, turizm sezonu öncesinde deniz sularının analizi, turizm bölgelerindekiler de dahil olmak üzere gıda ürünlerinin kalite ve kontrolüyle ilgilenmeli. Kimyasal silah sorunu, ilgili uluslararası kuruluşların yetkisindedir. Özellikle bu konu, Suriye’deki kimyasal silah kullanımıyla ilgili olayları doğrudan soruşturan OPCW’nin yetkileri içerisindedir" diye ifade etti.

"Charter seferleriyle biz ilgilenmiyoruz"

Rusya'dan Türkiye'ye charter seferlerin durdurulması ihtimali de ne yanıt veren Zaharova, bu konuda Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi bulunmadığını hatırlattı.

Zaharova, "Charter seferleriyle biz ilgilenmiyoruz. Bu konuda bilgi almak için ilgili bakanlığa başvurmanız gerekiyor" diye belirtti.

14 Nisan'da Moskova'da üçlü görüşme

Öte yandan Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in 14 Nisan Cuma günü Moskova’da üçlü görüşme yapacağını belirtti.

Haberrus