Trump: ABD-Rusya ilişkileri en düşük seviyeye inebilir

145

ABD Başkanı Donald Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı ortak basın toplantısında Suriye rejiminin saldırılarını bir kez daha kınayarak, ‘Suriye’deki vahşi iç savaşı sona erdirmenin, teröristleri yenmenin ve mültecilerin evlerine dönmesini sağlamanın zamanı geldi.’ dedi.

Beyaz Saray'daki görüşmeden sonra Stoltenberg ile ortak basın toplantısı düzenleyen Trump ayrıca, "Muhtemelen Rusya ile ilişkilerimiz en düşük seviyede olabilir.”dedi.

Suriye'deki problemlerin çözümü için NATO ile ortak çalışmalar yürütmenin önemine değinen Trump, "Esad'ın korkunç silahlar kullanarak gerçekleştirdiği katliamların kınanmasında NATO üyesi ülkelerin ve müttefiklerin desteğine minnettarız. Küçük ve yardıma muhtaç çocuklar ve bebekler de dahil masum sivillerin korkunç şekilde kimyasal silahlarla katledilmesi, insan hayatına değer veren tüm milletler tarafından kesin olarak reddedilmelidir." şeklinde konuştu.

Rusya’ya eleştiri

Esad rejimine verdiği destekten ötürü Moskova yönetimini de eleştiren Trump, "Şu anda Rusya’yla hiç anlaşamıyoruz. Eğer anlaşabilsek çok iyi olurdu. Muhtemelen Rusya ile ilişkilerimiz en düşük seviyede olabilir." yorumunu yaptı.

İdlib'deki kimyasal silah saldırıdan Rusya’nın haberinin olup olmadığı sorusu üzerine Trump, Rusya'nın Esad rejimi ile yakın çalıştığını ve bu saldırıdan haberlerinin olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Bununla birlikte kesin ifadeler kullanmayan Trump, devam eden soruşturmalara atıfta bulunarak, "Sonuçları göreceğiz." dedi.

Haberrus