Bharara: Putin tarafından yasaklandım, şimdi de Erdoğan

910

New York Güney Bölgesi ve Reza Zarrab’ın eski başsavcısı Preet Bharara, kendisinin de içinde bulunduğu 17 kişi hakkında Türkiye’de bir grup avukatın açtığı ‘terör bağlantılı’ olduğu iddia edilen dava hakkında ilk açıklamasını yaptı.

Washington'dan İlhan Tanır'ın haberine göre Bharara, New York Times’da konu ile ilgili haberin tweet mesajını alıntı yaparak, şunu yazdı: "Putin tarafından yasaklandım ve şimdi Erdoğan tarafından suçlanıyorum. Bunun bir modeli izlediğini söylemek istemem ama eğer Duterte de beni uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlarsa o zaman bir şeyler olduğundan şüpheleneceğim."

Filipinler’in lideri Duterte, ‘uyuşturucuya karşı’ savaş yapmakla övünürken, bu yolla birçok muhalifini yok ettiğini, hatta bazılarını kendi elleriyle de öldürdüğünü söylemiş ilginç bir kişiliğe sahip. Duterte aynı zamanda uyuşturucu tiryakilerine de savaş açmış bir isim olarak biliniyor ve ”Hitler gibi ben de uyuşturucu kullananları da katledeceğim” lafları ile ünlü.

Bharara ayrıca 2013 yılında Rus silah satıcısı Victor Bout’un ceza almasını sağladığı için Putin tarafından ülkeye girişi yasaklandı. Bharara’nın yanısıra 17 diğer Amerikalı da aynı şekilde yasağa muhatap oldu.