"Erdoğan, I. Recep olmaya hazırlanıyor"

1176

Ukraynalı gazeteci Osman Paşayev, kişisel Facebook hesabından yayınladığı yazısında, Türkiye'nin tarihi boyunca 7 kez referanduma tanıklık ettiğini, 1962 ve 1982 yıllarında yapılan referandumlarda darbe sonrası yapılan yeni anayasa çalışmalarını oyladığını, 1982 yılındaki halk oylamasında ise yüzde 93 evet çıktığını ve daha sonra da, 1987 ve 1988 yıllarında referanduma gidildiğini hatırlattı.

Ukraynalı gazeteci, 5. ve 6. referandumu 2007 ve 2010 yıllarında Erdoğan’ın düzenlediğini kaydetti. Paşayev, “İlk referandum 2007 yılında Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçmesinden 2 ay sonra düzenlendi. Türkiye'de, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişiklikleri halkoyuna sunuldu ve yüzde 68 oy oranıyla Türk halkı bu değişikliği kabul etti. 2010 yılında, 26 maddelik değişiklik içeren yeni anayasa paketi oylamasında yüzde 58 evet oyu çıkmıştı.” diye belirtti.

Paşayev sözlerini şöyle sonlandırdı, “Artık bugün final. 2002 yılından itibaren ilk 5 yıl boyunca ülkeyi AB’ye doğru götüren reformlar yaptı, yavaş yavaş Atatürk’ün ilkelerini değiştirdi. Erdoğan hiç beklenmedik birliklerle işbirliği yapmaya başladı ve en güçlü ortaklarından mükemmel bir şekilde kurtuldu. Gülencilerin yardımıyla Kemalistlerden, Milliyetçilerin yardımıyla da Gülencilerden kurtuldu. Bugün ise “I.Recep” olup, Fatih Sultan Mehmed’e, Kanuni Sultan Suleyman’a, II. Abdülhamit’e ve Atatürk’e gölge düşürmeye hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Tarık Uçar, Moskova