Referandum sonuçları Türkiye-Rusya ilişkilerini nasıl etkileyecek?

274

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü'nde görev yapan ünlü Türkolog İlşat Sayetov, Türkiye'de referandum sonuçlarıyla ilgili RIA haber ajansına konuştu. Ankara ve Avrupa birliği (AB) arasındaki gerilimin artacağına dikkat çeken uzman, Rusya ile ilişkilerin ise zikzaklar ile gelişeceğini söyledi.

Türk liderin (Erdoğan) referandum sonrasında çizgisini koruyacağını belirten Sayetov, "Erdoğan'ın iktidarını güçlendirmek için başkanlık sistemi ve diğer atılacak adımlar devam edecek. Belki daha yoğun bir şekilde." dedi.

Normal şartlarda başkanlık sisteminin 2019 yılında, yani bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimleri zamanında gerçekleşeceğini hatırlatan Sayetov, "ancak iktidar, bu zamanı beklemeyecek gibi görünüyor. 2018 yılında erken seçime gidilebilir." diye ifade etti.

"Bu ülkede farklı fikirlere (muhalefete) zulüm devam edecek. Türkiye'de alınan kararlar bir kişiye bağlı olacak. Referandum sonuçları bunu sağladı." diyen uzman Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde ise idam cezasının geri getirilmesi isteğiyle ilişkilerin daha da gerileceğini ifade etti.

Rusya ile ilişkilerin de zikzaklar ile gelişeceğini söyleyen Sayetov, "Tabii ki eski ilişkilere şuanda ulaşılmaz. Burada birkaç faktör var. Suriye krizi ilişkilerimize çok ciddi etki ediyor. Bence ekonomik ilişkilerimiz çok veya az gelişmese de, bir şekilde kabul edilebilir bir şekle girer. Ama herhangi bir kriz anı yaşanırsa tam tersi de olabilir." diye belirtti.

Haberrus