Rus uzman: Referandum Türk halkını ikiye böldü

163

Rusya Uluslararası Diplomasi Araştırmaları Merkezi Direktörü Türkolog Vladimir Avatkov, Türkiye'de gerçekleştirilen referandumun sonuçları için Türk halkının ikiye bölündüğünü söyledi.

Avatkov şunları söyledi: "Geçtiğimiz referandum bize ne gösterdi? Türk halkı açıkca ikiye ayrıldı, ve bu aradaki çizgi, bu zamana kadar olan o "kırmızı çizgi"den artık geçmiyor. Bu zamana kadar kırmızı çizgi İslamın politikanın organik bir bölümü olmasını isteyenlerle çiziliydi. Bugün artık bu hatlar daha fazla, referandum Türkiye'yi tekrar ikiye böldü."

Öte yandan Avatkov, referandum sonuçlarının Erdoğan'ın güçlü Türkiye fikri için bir zafer olmadığını söyledi. Avatkov, "Bu gerçekten bir zafer mi? Tam değil, çünkü Erdoğan için yüzde 60 olsaydı öyle denilebilirdi. Şimdi istediği her şeye başlamak için uğraşması ve bunu kanıtlaması gerekiyor. İlk sorun idam cezası. Eğer muhalefet partisi (CHP) bunun gerçekleştirilmesi için olumlu oy kullanmazsa tekrar referanduma gidilecek. Yakın zamanda Türkiye'de referandum nöbeti tutacağımız göz ardı edilmemeli." diye ifade etti.

Rus uzman, "Maalesef 50'ye 50 ayrılma, Türkiye'nin kaos sınırına, bütün Ortadoğu'yu etkisi altına alan kaos sınırına yaklaştığını gösteriyor." dedi.

Avatkov ayrıca Türkiye'de askeri çağın sona erdiğini ancak herhangi bir askeri darbe ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Haberrus