Rus senatör: Erdoğan ikili oynuyor

598

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD’nin İdlib’dekii kimyasal silahlı saldırılardan dolayı Esad’ı sorumlu tutması yönündeki açıklamalarına destek vermesinde, Rusya’dan Türkiye’ye charter uçuşlarının durdurulabileceği yönündeki haberlerin etkili olmuş olabileceğini savundu.

ABD Başkanı Donald Trump, anayasa değişikliği referandum sonuçlarıyla ilgili Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen kimyasal saldırılardan dolayı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın sorumlu tutulması gerektiği konusunda mutabakata varmıştı.

Klintseviç, Erdoğan’ın ABD’nin Suriye politikasına destek vermesiyle ilgili, "Bana göre, Erdoğan'ın Suriye konusunda Trump ile dayanışma içerisinde olmasının nedenlerinden biri, Rosaviatsiya yetkililerinin, Rusya’dan Türkiye'ye charter uçuşlarının durdurulabileceği yönündeki açıklaması.” dedi.

“Erdoğan ikili oynuyor, bu durumu siyasallaştırmamalı”

Rus senatör, Erdoğan’ın ikili oyun oynadığını iddia etti ve "Charter uçuşlara gelirsek, Rusya bu uçuşları durdurma ya da durdurmama kararını kendi turistlerinin güvenliği için alacak. Erdoğan, bu konuyu siyasallaştırmamalı." dedi.

Anayasa değişikliği referandumundan sonra Erdoğan’ın kendi konumunu güçlendirdiğini ifade eden Klintseviç, Erdoğan’ın çok daha karmaşık kararlar verebileceğini belirtti.

Rusya Sivil Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), 10 Nisanda Rus havayolu şirketlerine gönderdiği mesajda Türkiye’deki iç siyasi sorunlar nedeniyle Türkiye’ye charter seferlerinin durdurulabileceği uyarısında bulunmuştu.

Berk Atacan, Haberrus