Medvedev: İdlib’deki kimyasal saldırı iyi düşünülmüş bir provokasyon

112

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen kimyasal saldırının büyük ve iyi planlanmış bir provokasyon olduğunu, saldırı sonucunun meyvesinden ABD yönetiminin de faydalandığını söyledi.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da konuşan Medvedev, "ABD'nin (Şayrat hava üssü) saldırısı da dahil olmak üzere, Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmelerin hiçbiri, çözüme katkı sunmuyor. İdlib'de ne yaşandı? Bunun, ABD yönetimine fayda sağlayan büyük ve çok iyi planlanmış bir provokasyon olduğu son derece açık. O bölgede ne bulunduğu, kimyasal silah deposu mu bulunduğu yoksa her şeyin uydurma mı olduğu yetkili bir komisyon tarafından açığa kavuşturulmalı. Bizim görevimiz de, bu komisyonun soruşturmayı yürütmesini sağlamaktır.” dedi.

‘ABD’nin saldırısından IŞİD kazançlı çıktı’

Şayrat üssü saldırısının BM kararı olmadan ve uluslararası hukuk ihlal edilerek düzenlendiğine değinen Rusya Başbakanı, "Bundan sonra neler olacağını bilmiyoruz. Ancak bu saldırganlık eyleminden kimin kazançlı çıktığını çok iyi biliyorum. Kim mi kazançlı çıktı? IŞİD. Zira bu kararlarla IŞİD militanlarının ‘ellerindeki bağlar çözüldü'." ifadelerini kullandı.

4 Nisan 2017 tarihinde İdlib'in Han Şeyhun beldesinde Suriye rejim güçleri tarafından yapıldığı iddia eilen saldırıda kimyasal silah kullanıldığı ortaya çıkmış ve olayda 80’den fazla sivil hayatını kaybetmiş, 200’e yakın kişi de yaralanmıştı.

Saldırıdan sonra açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı ‘hayvan’ olarak niteleyerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Esad’a destek vermekle suçlamıştı.

Saldırıya Türkiye’den de kınama gelmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İdlib’de yaşananlarla ilgili, “Ben Sayın Putin'le de konuştum ama Sayın Putin hala 'bu işin arkasında Esed var mı yok mu?' Bunu hala iki gündür, üç gündür anlamıyorsa bu bizim için de üzücüdür. Bunları süratle bizim aşmamız lazım, kararımızı vermemiz lazım. Dost kimdir, düşman kimdir, bölgedeki virüs kimdir, bunu artık lütfen öğrenelim, ona göre de artık adımımızı atalım.” demişti.

Berk Atacan, Haberrus