Rusya: Türkiye yasakları kaldırmadan adım atmayacağız

417

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye’nin tahıl ürünlerine getirdiği yeni vergi uygulamasını kaldırmadan Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı gıda ambargosunu kaldırmayacağını söyledi.

Dvorkoviç gazetecilere yaptığı açıklamada, "Buğday için getirilen sınırlamalar kaldırılmadan bizim tarafımızdan hiçbir adım atılmayacak. Buğday yasağı kaldırılmadan bizim herhangi bir yaptırımı iptal etme ihtimalimiz dahi yok." dedi.

Dvorkoviç, "Eğer tahıl ürünlerine getirilen yasaklar kalkarsa o zaman üzerinde anlaşmaya hazır olduğumuz birkaç eylem var.” diye ekledi.

Türkiye tarafından 15 Mart’ta yapılan düzenlemeye göre, Rusya’dan gelen tahıl ürünlerine yönelik bir dizi ürüne yüksek vergiler getirilmişti.

Türk işadamları, bu adımın Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları tamamen kaldırılmadığı için atıldığını ileri sürmüştü.

Öte yandan Rusya Tarım Bakanlığı ise, Ankara’nın aldığı bu kararın Türkiye’ye yapılan tarım ürünleri ihracatını durma noktasına getirebileceğini açıklamış ve bu durumda Rusya’nın yeni pazar arayışına gireceğini söylemişti.

Tarık Uçar, Haberrus