Rus diplomat: Türkiye, Rusya yönetiminin güven kartını kaybetti

1186

Rusya Diplomatlar Birliği Başkan Vekili, eski Büyükelçi ve şarkiyatçı Andrey Baklanov, TV Tsentr kanalındaki 'Prava Golosa' programında "Türkiye: Bütün güç Cumhurbaşkanına?" başlıklı yayında Rusya-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Baklanov'un konuşmasından ana başlıklar şöyle:

"Türkiye ile ilişkilerin tam olarak gelişeceğini düşünmüyorum, ama genel olarak pozitif yönde seyreder."

Türkiye'yi 'dost' veya 'düşman' olarak nitelendirmeye gerek yok

"Bizim diplomaside şöyle bir şey vardır: Hadi gelin bazı ülkelerle ilişkilerimizi 'faydacılık' temelinde geliştirelim. Geçtiğimiz 10 yılda pragmatik ilişkileri geliştirmek için böyle parlak bir fırsat hiç olmamıştı. Olursa ileri doğru yol almak, olmazsa direnmek. Türkiye'nin şuandaki hükümetini 'dost' veya 'düşman' olarak nitelendirmeye gerek yok. Şunu çok net belirlemek gerekiyor: "çıkarlarımızın örtüştüğü durumlarda, bizim çıkarımız nedir?""

"Örneğin Halep. Türkiye ile anlaşmamızda bazı hassas noktaları gerçekleştirmeseydik, Suriye ordusunu ve bizim askeri gücümüzü süsleyen böyle bir zafer olmazdı. Türkler de bunu kendi yararına kullanıyor."

resim tanımı girin

"Türkiye ile uzun vadede planlar inşa edilmemeli"

"Askeri meselelerde şu vardır: Strateji, savaş yönetme sanatı ve taktik. Bence biz şimdi Türklerle taktik planında ve savaş sanatı yönetme planında iletişim kurmalıyız. Uzun vadede planlar inşa etmemize gerek yok, bu işe yaramayabilir."

"Ticari ve ekonomik alanlarda ise Türkiye kesinlikle Rusya yönetiminin güven kartını kaybetti. Ve bunu yeniden kazanmak artık bence imkansız. Ama işbirliği içinde olmaya devam etmek lazım, biz komşuyuz."

"Ankara ile çok çok dikkatli olmak gerekiyor"

"Ne yapacağız? Kendimizi güvence altına alacağız. Eğer eskiden her şeyi, her işi sözlü anlaşma ile yapıyor idiysek, şimdi her şeyi kağıda yazacağız. Mesela bazı ekonomik tesislerin inşasında sözleşmenin fes edilmesi durumunda, zararın en az yüzde 50-70'i Türkiye'ye olmalı. Diğer ülkelerle böyle bir uygulama yapmamız şart değil. Ama Türkiye ile yaşanan bu sorunların ardından iyi çıkarımlar yapmak ve Ankara ile çok çok dikkatli bir şekilde iş yapmak gerekiyor. Elimizdeki imkanları çöpe atmaya ve yapay olarak ilişkilerimizi geliştirmeye gerek yok. Her şeye yeteri kadar cevap vermek gerekli."

Andrey Baklanov kimdir?

Rusya Diplomatlar Birliği Başkan Vekili, diplomat ve eski Rusya büyükelçisi.

1969 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden (MGIMO) mezun oldu.

1986 yılında Rusya'nın Tanzanya Büyükelçiliği'nde görev yaptı.

2000-2005 yılları arasında Suudi Arabistan'da Rusya Büyükelçisi olarak 5 yıl görev yaptı.

Mısır'da Rus Büyükelçiliği yardımcılığı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölümü Müdür Yardımcılığı ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Afrika Dairesi Müdür Yardımcılığı gibi birçok görev yürüttü.

Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Başkanlığı görevini yürüttü.

Selim Saygıner, Haberrus