Lavrov: Durum, soğuk savaş dönemindekinden daha zor

303

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, günümüzde uluslararası ilişkilerde mevcut durumun, soğuk savaş dönemindekinden daha zor olduğunu söyledi.

Esquire dergisinde röportaj veren Lavrov, konuyla alakalı bir soruya şöyle yanıt veriyor: "Kesinlikle şuanda durum daha zor. O zaman (soğuk savaş döneminde) iki büyü imparatorluk vardı; Batı ve Sovyet. İkisi de rakipleriyle üçüncü ülkelerin topraklarında çatıştı. Ama asla kendi sınırlarında ve doğrudan bir şey olmadı. Hatta söylemler bile daha yumuşaktı. İki kutup da sınırları aşmadı. Bugün artık hiçbir kural kalmadı."

Lavrov, ABD-Rusya ilişkileri için de 'beklemede' yorumunu yaptı. Bir önceki ABD Başkanı Barack Obama'nın ekibinde bulunan kişilerin halen Beyaz Saray'da olduğunu hatırlatan Lavrov, ikili ilişkilerin atalet içerisinde ilerlediğin söyledi.

Lavrov ayrıca farklı ülkelerin diplomatlarının kamuoyu önünde birbirlerine karşı sert şeyler söyleyebileceğini, ancak daha sonra birebir görüşmelerde normal bir şekilde konuşabileceklerini ifade etti.

Haberrus