Rusya’dan Türkiye’nin hava operasyonlarıyla ilgili yeni açıklama

947

Rusya Dışişleri Bakanlığı Salı günü Türkiye'nin Irak'ın Şengal (Sincar) ve Suriye'nin Karaçok Dağı'na düzenlediği hava saldırılarına tepki gösterdi. Bakanlığın resmi web sitesinde yayınlanan değerlendirme raporunda Türkiye’nin operasyonlarının ‘kabul edilemez’ olduğu belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bu gibi adımlar Moskova’da ciddi rahatsızlık uyandırıyor. Konu, Türk ordusunun, başta IŞİD olmak üzere terörist gruplara “karada” karşı çıkan Kürt güçlere karşı olan faaliyetleridir. Irak ve Suriye’de terörle olan savaşın sona ermesinin daha çok uzak olduğu şartlarda böyle operasyonlar yapılması kesinlikle terörle mücadele çabalarına katkı sunmamakta ve zaten gergin olan ortamı daha da sıkıntılı hale getirmektedir.”

Rusya Dışişleri, Türkiye’nin operasyonlarının iki egemen devletin toprak bütünlüğüne de karşı olduğunu hatırlattı. Bakanlık, “Meşru hükümetleri çiğneyerek egemen devletlerin topraklarına karşı Türkiye’nin operasyon yapmasının kaygı uyandırmaması beklenemez. Buna benzer faaliyetleri kabul edilemez ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı olduğunu düşünüyoruz.” ifadeleriyle tepkisini ortaya koydu.

Tüm taraflara itidal çağrısı yapan Rusya, IŞİD, Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra) ve diğer terörist gruplarla mücadeleye yoğunlaşmaya davet etti.

Berk Atacan, Haberrus