Çavuşoğlu: S-400'leri alıyoruz, prensipte anlaştık

1006

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze sistemleri almak için presipte anlaştığını söyleyen Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye karşı uyguladığı yaptırımları da eleştirdi.

Bir gazetecinin "Türkiye, Rusya’dan S-400 füzelerini alacak mı?" sorusuna Çavuşoğlu şöyle yanıt verdi: "Alacağız. Prensipte anlaştık. Ortak üretim, fiyat müzakere ediyoruz. İsterdik ki NATO ülkelerinden alalım. Ama bu yaklaşım içinde olmadılar."

Rusya ile yaptırım krizini de değerlendiren Bakan, "'İlişkileri normalleştirdik ama ben yaptırımları hâlâ devam ettiririm' anlayışı doğru değil. Biz Rusya’dan ithal ettiğimiz tarım ürünlerine karşı hiçbir tarife artışı yoluna gitmedik. Cumhurbaşkanı’mız da söyledi: 'Gelin hepsini kaldıralım.' Kaldırmayınca bu sefer bizler ithal ettiğimiz ürünleri getirdik. Esasen bizim Rusya’dan ithal ettiğimiz tarım ürünlerinin değeri ihraç ettiğimizden yüzde 30, 50 daha fazla. O zaman biz yaptırıma gitmiyorsak, sen neden yaptırıma gidiyorsun? 'Elimizde koz olsun' demek dostluğumuza yakışan bir şey değil." diye ifade etti.

Putin Erdoğan'ı Soçi'ye davet etti

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi ziyareti hakkında da şunları söyledi: "Referandum sonrasında tebrik için aradığında da Putin, 'Sizi Soçi’ye davet ediyorum' deyince, Cumhurbaşkanı’mız 'Tamam' dedi. Biz Suriye konusunda siyasi çözüm sürecini devam ettirmek istiyoruz. Ama bunun en önemli şartı ateşkesin devam etmesi. Astana’da önce uzmanlar buluşacak. Bu süreci devam ettirmemiz lazım."

Haberrus