Rusya'da Putin'i karşısına alabilecek lider var mı?

315

Rus kamuoyu araştırma merkezi Levada Center'in yaptığı ankete göre, önümüzdeki Pazar günü seçim yapılması halinde Putin'e oy vereceğini belirtenlerin oranının yüzde 48 çıktı. Rusya devlet başkanlığı koltuğu için Putin'in alternatifinin olmadığı görülüyor, çünkü ankette Komünist Parti lideri Gennadiy Zyuganov ve Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovskiy için çıkan destek yüzde 3'de kaldı.

Anket verilerine göre halkın yüzde 64'ü Putin'in 2018 sonrasında da ülkenin başında bulunmasını istiyor. 2012'de yapılan ankette ise Putin'in 2018 sonrasında devlet başkanlığını sürdürmesini isteyenlerin oranı yüzde 34, 2014'teki ankette ise yüzde 58'di. Kırım'ın tekrar Rusya'ya dahil edilmesi, ABD'ye karşı izlenen politikalar ve Suriye'de Rus askerinin yopun etkisi Putin'in ülke içerisindeki otoritesini, ve halk tarafından gördüğü desteği artırıyor.

2000-2008 arasında 4'er yıldan iki dönem devlet başkanı olarak görev yapan Putin, yasalar gereği 3. kez aday olamadığı için 2008 seçimlerine katılmamıştı.

Bir dönem ara verdikten sonra 2012'de tekrar aday olan Putin, yasada yapılan değişiklikle 6 yıllık bir süre için yeniden Kremlin'e çıkmıştı. Putin'in 2018 yılında aday olması bekleniyor. Putin haricinde ciddi bir aday ise henüz yok.

Haberrus