"Erdoğan-Putin zirvesinde domates konusunda bir kararın çıkması sürpriz olur"

557

Rusya uzmanı ve Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kerim Has, bugün Soçi'de gerçekleşecek olan Erdoğan-Putin zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Zirveden 'domates' konusunda bir karar çıkmasının sürpriz olacağını söyleyen Has, iki ülke arasındaki yaptırımların da aynen korunacağını beklediğini ifade etti.

Twitter hesabından zirveye ilişkin açıklamalarda bulunan Has şunları söyledi:

"Dün Soçi'de Merkel-Putin bir araya geldi, ardından Putin-Trump telefon görüşmesi oldu. Bugün de yine Soçi'de Cumuhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesi var."

"Rusya cenahından bakıldığında yarın Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinin temel başlığının, dört alt başlığıyla birlikte Suriye olacağı söylenebilir:

1 - Astana süreci (İdlib, muhalif-terörist ayrımı, ateşkes vs.)

2 - Rusya'nın YPG'ye sağladığı Afrin'deki fiili, Suriye genelindeki siyasi koruma

3 - Suriye'nin yeni anayasası

4- Ankara'nın yeni muhtemel Fırat Kalkanı harekat(lar)ı.

Rusya'nın son teklifi bu 4 husus özelinde netlik kazanır."

"Moskova, Ankara'nın YPG hassasiyetinin ABD-Türkiye arasında "stratejik bir kopuşa" evrilmesi için çabalayacak. S-400'lerin seyri de buna bağlı."

"S-400'ler hakkında prensipte 1 anlaşmadan ziyade pratikte 1 anlaşmaya varılması Türkiye-Batı stratejik ilişkilerini ilgilendiren ve uzun zaman alacak bir husus."

"Yarın Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinden 'domates' konusunda bir kararın çıkması sürpriz olur. Yaptırımların aynen korunması olası."

"Rusya öncelikle Türkiye'nin Rus buğdayına getirdiği dolaylı kısıtlamaları kaldırmasını bekleyecek. Charter meselesi ise beklemeye alındı."

Haberrus