Putin-Erdoğan ortak basın toplantısı sona erdi: işte önemli başlıklar

1263

Rusya’nın Soçi kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile devlet başkanlığı rezidansında bir araya geldi. Bir buçuk saat ikili görüşmenin ardından iş yemeğine geçen iki heyet ardından heyetlerarası görüşmelere geçti. Görüşmelerin tamamı 3 saatten fazla sürdü.

Ortak basın açıklaması düzenleyen iki liderin konuşmasından ana başlıklar şöyle:

Putin'in açıklamaları: Ticari ilişkilerdeki kısıtlamaların tamamen kaldırılması konusunda anlaştık

 • İlişkilerimizin iyileşme süreci tamamlandı, ilişkilerimiz normale döndü.

 • Rusya ve Türkiye çok yönlü ikili işbirliğini güçlendirmeye kararlı. Karşılıklı ticaret değerlerimiz düşmeyi bıraktı, iyileşiyor.

 • Türk Akımı projesini konuştuk.

 • Türkiye'deki Rus turistlerin güvenliğinin sağlanması önemli. Rus istihbarat ajansları bu konuda Türkiye'ye yardımcı olmaya hazır.

 • Türkiye ile 1 milyar dolar değerinde bir ortak yatırım fonu kuracağız.

 • Rusya ve Türkiye, istihbarat servisleri ve savunma bakanlıkları üzerinden terörle mücadele konusunda görüşmeye devam edecek.

 • Ortadoğu ve Suriye sorununu görüştük. Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin sadece siyasal ve diplomatik yollarla çözülebileceği konusunda mutabık.

 • Rusya, Türkiye ve İran'ın oynadığı aktif rol, Suriyeli hükümet güçleri ve silahlı muhalifler arasında ateşkes sağlanmasının yanı sıra tarafların Astana'da masaya oturmasını da sağladı.

 • Rusya ve Türkiye, ticari ilişkilerdeki kısıtlamaların tamamen kaldırılması konusunda anlaştı.

Erdoğan'ın açıklamaları: Kimin neresi ağrıyorsa onunla ilgili konuşur

 • Son iki ay içinde Rusya Federasyonu'na ikinci ziyaretimi gerçekleştiriyorum. 2016 Ağustos'tan bu yana beşinci kez bir araya geldik. Sık sık telefon görüşmelerimizde devam ediyor.

 • Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin önündeki engellerin kaldırılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bugün başta ekonomi ve ticari konular olmak üzere istişarelerimizi yaptık.

 • Ülkelerimiz için Suriye altı yıldır kanayan bir yara. Benim çok sevdiğim bir Rus atasözü vardır: Kimin neresi ağrıyorsa onunla ilgili konuşur. Bu acılar sürdükçe, Suriye hakkında konuşmaya devam edeceğiz.

 • (Suriye'de gerçekleştirildiği belirtilen kimyasal saldırıyla ilgili) Böyle bir saldırı kimsenin yanına kalmamalı. Sorumluların cezalandırılması için mutabık kaldık.

 • Bizim için terör örgütleri arasında fark yoktur.

 • Kendilerini 22 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği'nin toplantısında görmekten memnuniyet duyacağız.

Erdoğan, bu bölümde bir gazeteciden gelen soru karşısında "İdlib, çatışmasızlık bölgesi olacak" dedi. Putin aynı soruya yanıt verirken, "Sayın (ABD Başkanı Donald) Trump da çatışmasızlık bölgelerini destekliyor" ifadelerini kullandı.

Putin: Vizesiz seyahat ve domatese yönelik sınırlamalar ise devam edecek

Putin, "Rusya ve Türkiye, ticari ilişkilerdeki kısıtlamaların tamamen kaldırılması konusunda anlaştı. Vizesiz seyahat ve domatese yönelik sınırlamalar ise devam edecek. Türk iş adamlarına vize muafiyeti uygulanması ihtimalini ise dışlamıyoruz" dedi.

Erdoğan: Domates dışında her konuda mutabık kaldık

Erdoğan ise "Sayın Putin hepsini söyledi. Domates konusu dışında bütün konularda mutabık kaldık. Artık normalleşme sürecinin ötesine geçiyoruz" ifadelerini kullandı.

Putin: Türkiye'de üretilen domateslerin daha ucuz olduğunu anlıyorum fakat...

Putin, Rusya'nın Türk domatesine uyguladığı kısıtlamalarla ilgili olarak şunları söyledi: "Pazarımızı, Türkiye'den gelen domatesler de dahil olmak üzere yurtdışından alınan ürünlere sonsuza dek kapatmak gibi bir planımız yok. Kısıtlamalar zamanla kaldırılacak. Türkiye'de üretilen domateslerin daha ucuz olduğunu anlıyorum fakat Rusya'nın kendi tarım sektörünü geliştirmesi (kendi domatesini kendisinin üretmesi) gerekiyor."

Soçi'deki görüşme, Putin ve Erdoğan'ın bu yıl içerisinde Rusya'da gerçekleştirdikleri ikinci, uçak krizinin ardından yaptıkları beşinci görüşme.

Haberrus, Ajanslar