Rusya ziyareti öncesi Erdoğan’dan önemli açıklamalar: Rusya yaptırımları kaldırmalı

408

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de yapacağı görüşme öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya yolculuğu öncesi basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Putin ile hem bölgesel konuları hem de ikili ilişkileri ele alacaklarını söyledi.

"Daha önce alınan kararların hayata geçirilmesine yönelik adımlar atacağız"

Gündeminde bir çok konunun yer aldığını belirten Erdoğan, özellikle ticari ve ekonomik ilişkilerde ele alacakları etraflı konular olduğu gibi, başta Suriye olmak üzere bölgesel konuları da görüşeceklerini söyledi.

Erdoğan, “Bunun yanında Irak ele alacağımız konulardan bir tanesi. Bundan önceki ÜDİK 6. toplantısında bazı kararlar almıştık. İnşallah Soçi’de, alınan kararların hayata geçirilmesine yönelik, bundan sonra ne gibi adımlar atacağız, onun planlamasını da birlikte yapacağız. Sayın Putin ile sık sık gündemimizde olan konuları ele alıyoruz. İki ülke ilişkilerinin eski seviyesinin üstüne çıkması için de yoğun çaba harcıyoruz.” dedi.

“Gelişmeler var, devamını istiyoruz”

Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi ilişkilere dikkat çeken Erdoğan, bu ilişkilerin günden güne güçlendiğini ifade etti. Erdoğan, “Siyasi olarak en üst düzeyde tesis ettiğimiz bir güven ortamı var. Bu da gün be gün güçlenerek devam ediyor. Turizmde ciddi gelişmelere olmaya başladı, bunun daha da artarak devam etmesini istiyoruz. Enerji konusuna da büyük önem veriyoruz. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin ilk reaktörünün 2023 yılında faaliyete geçmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesinin önündeki en büyük engel kısıtlamalar”

Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ekonomik yaptırımların hala devam etmesinin ikili ilişlilere zarar verdiğini dile getiren Erdoğan, Putin ile görüşmesinde yaptırımların kaldırılmasına yönelik adımlar atılmasının gündeme geleceğini söyledi.

Erdoğan şu şekilde konuştu: “Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi dengeli bir şekilde geliştirmenin gayreti içerisindeyiz. Bunun önündeki en büyük engel Türkiye’ye uygulanan ekonomik ve ticari kısıtlamalardır. Bu konuda başbakan yardımcılarımız seviyesindeki görüşmeler sürüyor. Görüşmeler sonrasında tüm ekonomik ve ticari kısıtlamaların çözüme kavuşturulması gayretlerimiz arasındadır. Ben de sayın Putin ile olan görüşmemizde süreci hızlandırmamız gerektiğini bir kez daha ifade edeceğim. Ne Rusya'nın ne Türkiye'nin bürokrasiye kurban edilecek tek bir saniyesi yoktur. Bizler bu konudaki kararlılığımızı her fırsatta vurguluyoruz. 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak istiyorsak birlikte yapıcı ve bu konuda teşvik edici gayretin içerisinde olmamız şart.”

“Vize zorunluluğu beşeri münasebetlere engel eoluyor”

Rusya’nın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamalarına da dikkat çeken Erdoğan Türk vatandaşlarının vize alma zorunluluğunun iki ülke vatandaşları arasındaki beşeri münasebetlere mani olduğunu ifade etti ve “Bu ziyaretle tüm bu konuları ele alma fırsatı bulacağız.” dedi.

“Gündem başlıklarının en önemlisi Suriye”

Putin ile ele alacakları gündem başlıklarından en önemlisinin Suriye olduğunu belirten Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Suriye meselesinde oldukça verimli bir işbirliğimiz söz konusu. Siyasi çözüm umutlarının tekrar yeşermesine vesile olan birçok adımı beraber attık. Suriye’de akan kanın bir an önce durması ülkenin toprak bütünlüğü korunarak siyasi çözüme ulaşılması ortak hedefimizdir. Suriye’de nüfuzu olan ülkelerin artık elini taşın altına koyması gerekir. Krizin çözümü için Rusya ile ortak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Berk Atacan, Haberrus