"Rusya'da Türk vatandaşlarının çalışma yasağı kaldırılacak"

1862

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Rusya'da Türk vatandaşlarına yönelik uygulanan çalışma yasağının kaldırılacağını hatta Türk vatandaşları için bazı alanlarda vizesiz rejim uygulanacağını açıkladı. Ancak Dvorkoviç bu adımların ne zaman atılacağına dair bir açıklama yapmadı.

Putin-Erdoğan görüşmesinin ardından basının sorularını yanıtlayan Dvorkoviç, "Türk vatandaşları vize ile çalışabilecek. Vizesiz rejimin uygulanacağı alanlara dair bir liste olacak. Çalışma vizesi ile çalışanların üzerindeki kısıtlamalar kaldırılacak." diye ifade etti.

Türkiye'ye yeniden buğday satmaya başlayacağız

Öte yandan Dvorkoviç, Türkiye ile yaşanan buğday sorununun çözüldüğünü, Rusya'nın Türkiye'ye birkaç gün içinde yeniden buğday satmaya başlayacağını belirtti.

Dvorkoviç, kısıtlamaların iptaline ilişkin kararın Rusya ve Türkiye tarafından birkaç gün içinde resmiyete kavuşturulacağını kaydetti.

Dvorkoviç ayrıca, Türk domatesine yönelik ithalat kısıtlamasının ise kaldırılmadığını hatırlattı. Domates ithalat kısıtlamasının 3-5 yıl sürebileceğini söyleyen Dvorkoviç, bu konuda esneklikler gösterilebileceğinin de altını çizdi.

Charter uçuşlar için yapılan uyarı geri çekilecek

Rusya Federal Havacılık Kurumu'nun (Rosaviatsiya) Türkiye'ye charter uçuşların durdurulabileceği konusunda Ankara'ya yaptığı bildirimi geri çekeceğini ifade eden Dvorkoviç, Putin ile Erdoğan arasındaki görüşmede varılan mutabakatlarda Türkiye'ye charter uçuşlarının kısıtlanmamasının da olduğunun altını çizdi.

Haberrus