Gazprom: 'Türk Akımı' inşaatı başladı, 2019 sonunda devreye giriyor

270

Rus enerji şirketi Gazprom, Türk Akımı projesinde deniz kısmı için boru hattı inşaatına başladığı duyurdu. Şirketin Yöneticisi Aleksey Miller, ilk gaz aktarımının 2019 yılı sonuna doğru başlayacağını belirtti.

Gazprom'dan yapılan açıklama ya göre, Türk Akımı projesinde Karadeniz'den geçecek boru hattı için inşaatın, belirlenen takvim doğrultusunda başladığı belirtildi.

İnşaatının AllSeas şirketine ait Audacia adlı gemiyle yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, Karadeniz'in daha derin kısımlarında ise boru hattı inşaatının Pioneering Spirit adlı gemiyle yürütüleceği bilgisine yer verildi. Hükümetler arası anlaşmanın geçen yılın ekim ayında İstanbul'da imzalandığı Türk Akımı projesi kapsamında, her biri yılda 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki boru hattının inşa edilmesi planlanıyor. İlk hattın Türkiye'ye, ikinci hattın ise gerekli teminatların alınması halinde Avrupa'ya doğalgaz ulaştırması öngörülüyor.

Aleksey Miller'ın ifadelerine göre Türkiye ve Avrupa ülkeleri 2019 yılından itibaren Rusya'nın doğalgazını almaya başlayacak.

Türk Akımı botu hattının iki ana hattan oluşması, birinin Türkiye'ye diğerinin ise Avrupa'ya gaz aktarması, her birinin yıllık 15,75 milyar metreküp gaz aktarımı sağlaması planlanıyor.

Haberrus