Lavrov: Türkiye ile ilişkilerimiz Almanya’dan daha iyi ilerliyor

415

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Türkiye ile ilişkilerinin Almanya ile olan ilişkilerinden daha iyi ilerlediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2 Mayısta Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve 3 Mayısta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasını değerlendiren Lavrov, görüşmelerin ‘yapıcı ve çok faydalı’ geçtiğini belirtti.

Mir televizyon ve radyo kanalına açıklamalarda bulunan Lavrov, “İki farklı ülke, iki farklı ortağımız olarak düşündüğümüzde görüşmelerin sonuçları biraz farklı oldu ve şu anda Türkiye ile ilişkilerimiz, Almanya’ya ile olan ilişkilerimize göre çok daha olumlu bir tempoda ilerliyor.” dedi.

Türkiye ve Rusya arasındaki ortak enerji projelerine değinen Lavrov, “büyük projelerimiz gerçekleşiyor, iki ülke liderleri süreci gözden geçirdiler ve ek olarak ne yapılması gerektiğini konuştular.” dedi.

Türkiye ile ortak gerçekleştirilecek enerji projelerinin hem Türk Akımı doğalgaz boru hattı hem de Akkuyu Nükleer Enerji Santrali olduğunu belirten Lavrov, “Malum olaydan dolayı dondurulan ve işbirliğimizin büyük bölümünü oluşturan ticari ve ekonomik ilişkilerde buzlar eridi, konuyla ilgili talimatlar iki ülkenin devlet başkanları tarafından verildi.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Rus-Türk ilişkilerinde kalan diğer konular hakkında çalışmaların sürdürüleceğini kaydetti.

Berk Atacan, Haberrus