Ukrayna’dan Rusya’ya yeni yaptırım dalgası; Yandex de yasaklandı

270

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Rusya’ya internetten basına, ulaşımdan siyasete yeni yaptırımlar uygulanmasına karar verdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi'nin Rus kişi ve kuruluşlara yönelik yaptırım getirilmesi ve var olan yaptırımların uzatılması yönündeki kararını yürürlüğe soktu.

Basın kuruluşlarına yaptırım

Sputnik’in haberine göre karar doğrultusunda yaptırım getirilen Rossiya Segodnya, Zvezda, TVS, Naşe Radio, NTV Plus, RenTV, RBC gibi basın kuruluşlarının ülke içindeki yayınlarının ve kamuya ait telekomünikasyon ağlarını kullanımının 3 yıl süreyle kısıtlanmasına hükmedildi.

Yandex ve Vkontakte de kapatıldı

Karar çerçevesinde Rus Yandex, Kaspersky Lab, Doctor Web şirketlerine de 3 yıl süreyle yaptırım getirildi. Kararla sosyal paylaşım siteleri VKontakte ve Odnoklassniki'ye erişim de 3 yıl süreyle yasaklandı.

Yaptırım getirilen Rus kuruluşları arasında UTair havayolu şirketi de var. Böylece UTair'in Ukrayna bölgesi üzerinden transit noktalarını kullanmasına, uçuşlarına izin verilmeyecek.

Bu kararla daha önce Ukrayna'da kara listeye alınan Rossiya Segodnya'nın genel direktörü Dmitriy Kiselev'e yönelik yaptırımın süresi de bir yıl daha uzatıldı.

Rus vekillein Ukrayna’ya girişine yasak

Kararla genişletilen yaptırım listesine dahil edilen Rusya'dan kişi sayısı 1228, kuruluş sayısı 468 oldu. Listeye dahil edilenler arasındaki Duma vekilleri Aleksey Juravlev (Birleşik Rusya Partisi), Vladimir Rodin, Vladimir Bessonov, Aleksandr Kulikov, Aleksey Didenko, Mihail Bryaçak ve Oleg Pahalkov'un Ukrayna'ya girişi 1 yıl süreyle yasaklandı.

Haberrus