Zaharova, Trump’ın Rusya’ya gizli bilgiler verdiği iddiasına tepki gösterdi: Bu bir sansayon yaratma planı

71

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya’ya IŞİD ile ilgili gizli bilgiler verdiği yönündeki iddiaları yalanladı.

ABD’li Washington Post gazetesi bugünkü sayısında Donald Trump'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a IŞİD hakkında son derece gizli bilgiler verdiğini iddia etmişti.

Açıklamasında ABD gazetelerine yüklenen Zaharova, takipçilerine ABD gazetelerini okumamalarını söyledi. Kendisine olayın doğru olup olmadığıyla ilgili mesajlar geldiğini söyleyen Zaharova, “Yine mi ABD gazetelerini okudunuz? Onları okumaya gerek yok, o gazeteler çeşitli şekillerde kullanılabilir ama okumaya gerek yok. Bu, son zamanlarda sadece zararlı değil tehlikeli de.” ifadelerini kullandı.

Zaharova Facebook paylaşımının devamında şunları yazdı: ”Amerikan basınının Trump ve Lavrov'un görüşmesi hakkında bir 'sansasyon' planladığını yazmıştım. Bu görüşmeyi 'gizli bir görüşme' olarak göstermek ve yapacakları uydurma haberler için dayanak hazırlamak için fotoğraflarını yayınlamadılar. Fakat biz, görüşmenin fotoğraflarını yayınlayacak bu enformasyon kampanyasını bozduk" diye devam eden Zaharova açıklamasına şu notu eklemeyi ihmal etmedi: "Madrid'de İspanyol meslektaşlarımla görüşmelerim olarak. Amerikan basınının bu görüşmeler hakkında ne yazacağını bekleyeceğim."

Berk Atacan, Haberrus