Trump, Rusya’ya gizli bilgiler verdiğini kabul etti

217

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile 'terörizm ve havayolları güvenliği' konularında bilgi paylaştığını doğruladı.

Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bilgi paylaşımı, başkan olarak benim mutlak hakkımdı.” dedi.

Washington Post gazetesi, Donald Trump'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'a IŞİD hakkında "son derece gizli bilgiler" verdiğini iddia etmişti. Gazete, gizli bilgilerin ABD'ye bir müttefiki tarafından verildiğini ancak bu ülkenin ABD'ye, bilgileri Rusya'yla paylaşma izni vermediğini öne sürmüştü.

İddialara Twitter hesabı üzerinden yanıt veren Donald Trump şunları kaydetti: "Başkan olarak, Rusya ile, terörizm ve havayolu güvenliği konularındaki bilgileri, önceden duyurulmuş bir Beyaz Saray görüşmesinde paylaşmak istedim ki buna mutlak olarak hakkım var. İnsani sebeplerin yanı sıra, Rusya'nın IŞİD ve terörizm konularındaki mücadelesinde de vites artırmasını sağlamak istedim."

Gizli bilgilerin Rusya ile paylaşıldığı iddiasıyla ilgili soruları yanıtlayan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, iddiaların "saçma" olduğunu, reddetmeye veya doğrulamaya değmediğini söyledi.

Haberrus