Arınç: Rusya'nın yayılmacı emperyal hedefleri var

505

Eski başbakan yardımcısı ve AK Parti kurucularından Bülent Arınç, The Times'a konuştu. Erdoğan'ın Washington ziyaretinin ardından Times'a özel bir mülakat veren Arınç, Erdoğan'a Avrupa ve Amerika ile ilişkilerini geliştirmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Arınç, ABD-Türkiye ilişkilerinin çok hayati olduğunu ifade ederek Rusya ilişkisine göre öncelemesi gerektiğini ifade etti. Arınç, “Amerika ile stratejik ortağız. Rusya ile iyi ilişkilerimiz var fakat bölge üzerinde Çar döneminden başlayarak hatta günümüzde bile devam ettiği şekilde Rusya'nın yayılmacı emperyal hedefleri var. Tabiki Rusya ile ticari ilişkilerimizi gözetmeli ve karşılıklı anlaşmalar içinde olmalıyız fakat stratejik ve bölgeyi ilgilendiren meselelerde Amerika'nın, Rusya'nın emperyalist politikalarına karşı koyucu bir önceliği olması gerekiyor." diye değerlendirmelerde bulundu.

Arınç sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye'nin hem Avrupa hem de Amerika ile ilişkilerini düzeltmesi gerekiyor. Bu Türkiye için gerçekten çok önemli. Türkiye ile ilişkilerin bozulması batı ülkelerini fazla etkilemez fakat Türkiye kendi çıkarları için dürüst ve uzun soluklu bir yaklaşımla Batı ile ilişkilerini düzeltmek mecburiyetinde”

Batıyı Türkiye'ye tam üyelik vermemek ve Anti-Türkiye politikasını iç politika malzemesi ile kullanmakla eleştiren Arınç, aynı zamanda da Türkiye'nin Avrupa'ya tekrar yaklaşmak için ilk adımı atması gerektiği görüşünde.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılması gerekliliğinin savunucusu ve Erdoğan'ın politikalarını gözü kapalı bir şekilde onaylamaya karşı tutumuyla tanınan Arınç; “Türkiye Avrupa Birliği'nin içinde olması lazım. Bunun olabilmesi için en başta cumhurbaşkanından başlayarak başbakan ve hükümetin pozitif bir dil geliştirmesi ve Avrupa'ya elini uzatması gerekli” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Kaynak

Haberrus