"Ukrayna'da Rusya'dan doğan boşluğu Türk iş adamları değerlendirmeli"

563

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Ukrayna’da eskiden pazarda önemli bir yere sahip olan Rusya’nın bulunmaması nedeniyle doğan boşluktan Türk iş adamlarının yararlanabileceğini söyledi.

Pehlivan, derneğin 9. olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, Ukrayna’da 2014’te yönetimin değişmesi ile ülkenin adeta yeniden kurulduğunu belirtti.

Değişim ile birlikte Ukrayna iş dünyasında Türk iş adamları için yeni imkanların ortaya çıktığına dikkat çeken Pehlivan, "Ukrayna’da 5 yıl önce dış ticaretin yüzde 40’ı Rusya ile yapılıyordu. Ancak yeni yönetimin Batı ile ilişkileri geliştirmesi nedeniyle Ukrayna’da meydana gelen boşluktan Avrupa Birliği (AB) ve ABD iş dünyası yeterince yararlanamıyor. Bu doğan imkanları Türk iş dünyası tecrübesi ile hızlı bir şekilde değerlendirme kapasitesine sahip" dedi.

Türk sermayesinin ve firmalarının Ukrayna’da önemli bir güce sahip olduğunu vurgulayan Pehlivan, bu ilginin artacağını umduğunu ifade etti.

Türk vatandaşları Ukrayna'ya kimlikle girmeye başlıyor

Öte yandan Türkiye ile Ukrayna arasında 'vatandaşların karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair' anlaşmada değişiklik yapılmasına ilişkin karar, 20 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Önümüzdeki günlerde Türkiye vatandaşlarının Ukrayna'ya kimlikle girişlerinin başlaması bekleniyor.

Haberrus