Binali Yıldırım: Rusya, Türk işçi çalıştırma yasağını kaldırdı

910

Başbakan Binali Yıldırım, dün Rusya ile imzalanan ticaret anlaşmasına ilişkin detayları verdi. İmzalanan anlaşmaya göre, 6 alanda Türk firmalarına uygulanan kısıtlamalar bu ay içerisinde, bazı tarım ürünlerine yönelik yasaklar da bir hafta içerisinde kaldırılacak. Yıldırım ayrıca Rusya'da faaliyet gösteren firmaların personel çalıştırmasına getirilen kısıtlamalar-yasakların da kaldırıldığını söyledi.

Yıldırım, Gürcistan'a hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu. NTV muhabiri tarafından Yıldırım'a Rusya ile imzalanan ticaret anlaşması soruldu. Dün İstanbul'da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) toplantısının ardından Rusya Federasyonu Başbakanı Medvedev ile bir araya geldiklerini hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"İkili konuları gözden geçirdik ve uçak krizinden sonra normalleşme sürecinde yeni bir adım daha attık. Attığımız bu adıma göre, normalleşmeye esas birçok kısıtlama tamamen kaldırılmış durumda. Neler oldu? Müteahhitlik hizmetleri, teknik müşavirlik, seyahat acentası, turizm işletmeciliği-otelcilik, kamu ihaleleri, ağaç işleme olmak üzere 6 alanda Türk firmalarına uygulanan yasak, kısıtlamalar mayıs ayı içerisinde kaldırılma kararı alınmıştır."

"Diğer bir husus: Rusya'da faaliyet gösteren firmaların personel çalıştırmasına getirilen kısıtlamalar-yasaklar kaldırılmıştır."

"Ülkemizden ithalatı yasaklanan; taze üzüm, elma, armut, salatalık, beyaz ete yönelik yasaklar bir hafta içerisinde sonlandırılacaktır. Vize konusunda öncelikle uçuş personeli ve hizmet pasaportuna yönelik vizeler mayıs ayında kaldırılmış olacak. Vize ile ilgili diğer konularla ilgili görüşmeler devam edecek. "

"Diğer yandan: Rusya'nın Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor) tarafından alınan önlemler neticesinde ithalatı yasaklanan; biber, patlıcan, nar, marul, iceberg ve bal kabağı olmak üzere 6 tarım ürününün ithalatının yeniden başlaması için bakanlıklar arasında mayıs-haziran aylarında görüşmelere devam edecek."

"Akkuyu Nükleer Santrali'nin 'stratejik yatırım' sınıfında desteklenmesine yönelik bir prensip kararı alınmış ve bu konuda mutabakat sağlanmıştır."

"Domates dışında hemen hemen her konuda ciddi ilerleme sağlandı"

Yıldırım, domates konusu hakkında da şunları söyledi: "Domates, bu ilişkilerin sembolüne dönüştü. Aslında domates dışında hemen hemen her konuda ciddi ilerleme sağlandı. Domates konusunda hassasiyetimizi de onlara ilettik. Açıkçası domatesle ilgili biraz daha zamana ihtiyaç var ama bu ortak bildiride, burada da bir hüküm yer aldı. O hüküm nedir? Mevsimsel ithalata izin verilmesi yoluyla ilk adım atılmış oldu. Yani mevsimsel talepler, ihtiyaçlar dikkate alınarak bir adım atılabilecek. Daha sonra da tabii, tamamen bu konunun çözülmesi için gerekli girişimler, gayretler devam edecek. Tabiatıyla Rusya da kendi tarım sektörünü, kendi üretim imkanlarını da kollamak, gözetmek ihtiyacı duyuyor. Buna da biz saygı gösteriyoruz. Topyekûn baktığımız zaman kısıtlamaların miktarı çok azalmıştır. Serbest ticaretin önündeki engeller de büyük oran da kaldırılmıştır."

Yıldırım ayrıca Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi hakkında da: "Bu yıl bitmeden trenler raylara inecek. Pekin'den Londra'ya kadar modern İpek yolu tekrar hayata geçirilecek. Ziyaretimiz, mükemmel seviyede seyreden Türkiye-Gürcistan ilişkilerini daha ileri bir noktaya taşıyacak." diye ifade etti.

Selim Saygıner, Haberrus