Erdoğan ve Putin telefonda ikili ilişkileri ve kısıtlamaları konuştu

395

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili ilişkileri değerlendiren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, iki lider ticari ve ekonomik ilişkilerdeki kısıtlamaların ve yasakların kaldırılması, Akkuyu Nükleer Santral projesi ve Türk Akımı'nı görüştü.

İki liderin Rusya ile Türkiye arasında 25 Mayıs 1992 tarihli 'İlişkilerin Temeline Dair Anlaşma'nın 25. yıldönümü vesilesiyle birbirini kutlamasının ardından Putin, AKP genel başkanlığı görevine ger dönmesi vesilesiyle Erdoğan’a başarılar diledi.

İki ülke arasındaki stratejik ortaklığı ilerletmeye devam etme niyetinin dile getirildiği görüşmede, ticaretteki kısıtlamaların karşılıklı olarak kaldırılması anlaşmasının uygulaması ve Akkuyu nükleer santral ile Türk Akımı boru hattı projesi gibi enerji alanındaki büyük ortak projelerin hayata geçirilmesi ele alındığı kaydedildi.

Suriye konusunun de değerlendirildiği görüşmede, bu ülkede gerilimi azaltma bölgelerin oluşturulması memorandumunun uygulanmasıyla ilgili acil koordinasyonun önemi vurgulandı. Açıklamada, “Bu, ateşkesi güçlendirme, Cenevre ve Astana görüşmelerinin etkinliğini artırma fırsatını sağlayacak. Bu konuda çeşitli seviyelerdeki koordinasyonu artırma kararı alındı” ifadelerine yer verildi.

Rusya ve Türkiye liderleri, düzenli kişisel görüşmeleri sürdürme konusunda anlaştığı da belirtildi.

Haberrus