Putin'den Türk iş adamına 'devlet nişanı'

1161

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara-Moskova ilişkilerinin normalleşmesinde önemli rol oynadığı iddia edilen iş adamı Cavit Çağlar'a dostluk nişanı verdi. Putin tarafından imzalanan kararname ile Çağlar'a "Özel Dostluk Ödülü" verildi.

Cavit Çağlar'ın, Kasım 2015'te Rus jeti düşürüldükten sonra iki ülke ilişkilerinin düzelmesi için devreye girdiği haberleri çıkmış, ancak bu konuda net bir açıklama yapılmamıştı.

Cavit Çağlar konuyla ilgili şunları söylemişti: "30 Nisan'da toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı vardı. O zaman ben Erdoğan'a demiştim ki, 'Dilerseniz onların üzerinden ben bu sorunu çözmeye çalışabilirim.' Erdoğan ise şöyle cevap vermişti: Barışmayı gerçekleştirmek için düşündüğün her şeyi yapabilirsin".

Rusya ve Türkiye arasındaki mektup diplomasisinin o toplantının ardından başladığı, Haydar Aliyev'in eski dostu Abbas Abbasov ve Dağıstan Cumhurbaşkanı Ramazan Abdulatipov'un da bu diplomaside isimlerinin geçtiği belirtilmişti. İki ülke arasında belirlenen ortak mektuba Erdoğan tarafından imza atıldığı ve mektubun bizzat Putin'e ulaştırılması için yola çıktığı söylenmişti.

NTV'de yer alan habere göre o imzadan bir gün sonra 26 Haziran'da Cavit Çağlar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Özbekistan'a uçtu. Mektup elden Vladimir Putin'e iletildi, ardından Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov tarafından yapılan açıklama ile Erdoğan'ın Putin'den ve hayatını kaybeden pilotun ailesinden 'özür dilediği', gereken maddi yardımların pilotun ailesine yapılacağı söylendi. Normalleşmeye başlayan Türk-Rus ilişkileri ve iki liderin verdikleri sıcak görüntülerin perde arkasındaki ismin iş adamı Cavit Çağlar olduğu ifade ediliyor.

Putin tarafından ilk kez bir Türk vatandaşına verilen Özel Dostluk Ödülü'nün, ilişkilerin normalleşmesinde emeği geçtiği için Çağlar'a verildiği düşünülüyor.

Haberrus