Medvedev imzaladı, Türkiye'ye uygulanan meyve-sebze ve işçi yasağı kalktı

972

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Türkiye'den tarım ürünü alımına yönelik kısıtlamaların ve Rusya'da Türk işçi istihdamını yasaklayan kararın iptalini öngören hükümet kararını imzaladı.

Rusya hükümetinin resmi internet sitesinde bu sabah 08:30'da yayınlanan belgeye göre, daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yürürlüğe girmesi için gönderdiği 'Türkiye'ye karşı yasakları kaldıran' kararname Medvedev tarafından imzalanarak hayata geçirildi.

İmzalanan kararnameye göre; Türkiye'den Rusya'ya ithal edilen dondurulmuş karkas et parçaları, tavuk ve hindi sakatatı, taze veya turşu halinde salatalık ve kornişon, taze elma, armut, üzüm, çilek ve dağ çileği ürünlerine uygulanan yasaklar kaldırıldı. Türkiye'den domates alımına yönelik yasak ise devam ediyor.

Diğer yandan Türk firmalarının Rusya'da iş yapmasını ve Türkiye vatandaşlarının Rusya'da çalışmasını yasaklayan karar da yürürlükten kalktı.

Buna göre; bina inşaatı, mühendislik işleri, uzmanlık gerektiren bina inşaatı, mimarlık ve mühendislik-teknik alanı faaliyetleri, teknik deneme, araştırma ve analiz, seyahat acenteleri ve turizm alanında hizmet veren diğer kuruluşların faaliyetleri, otel ve diğer geçici ikamet yerleri faaliyetleri, devlet ve belediye ihtiyaçları için hizmet sağlanması ve iş yürütülmesi ve ahşap işleme alanlarında Türkiye'nin yetkisi altında, yani Türkiye vatandaşı veya Türk kuruluşları tarafından kontrol edilen firmalara Rusya'da uygulanan yasaklar ve kısıtlamalar kaldırıldı.

Hükümet tarafından yayınlanan belgeye ulaşmak için buraya tıklayın.

Selim Saygıner, Haberrus