Ruslara göre hangi ülkeler dost, hangileri düşman?

2954

Rusya bağımsız araştırma şirketi Levada Center, yaptığı kamuoyu anketinde Rusya vatandaşlarının diğer ülkelere karşı tutumunu araştırdı.

Ankete göre her 5 Rusya vatandaşından biri (yüzde 21) Moskova-Washington ilişkilerinin iyiye doğru gittiğini düşünüyor. Halkın yüzde 17’si ilişkilerin kötüleştiğini ifade ederken yüzde 54’ü ise ilişkilerde bir değişiklik olmadığını belirtiyor.

Rusların AB ile ilişkiler hakkındaki görüşleri de ABD ile paralellik gösteriyor. Halkın sadece yüzde 14’ü ilişkilerin iyileştiğini ifade ederken, yüzde 21’i ise tersi yönde görüş bildiriyor.

Rusya halkının dost olarak gördüğü devletlerin başında sırasıyla Belarus (yüzde 46) ve Çin (yüzde 39) geliyor, ancak bu ülkelerin de Ruslar arasındaki reytinginin 2015 yılına göre düştüğü görülüyor.

Ankete göre Rusya vatandaşlarının dost olarak kabul ettikleri diğer bir ülke Kazakistan olurken, yüzde 15’i Suriye’yi müttefik olarak görüyor.

Rusların dost olarak sıraladığı diğer ülkeler ise sırasıyla Hindistan (yüzde 14), Ermenistan (yüzde 12), Küba (yüzde 11), Özbekistan, Tacikistan ve Azerbaycan (yüzde 9) oldu.

ABD bir numaralı düşman

Araştırmaya göre Rusya halkının düşman olarak gördüğü ülkelerin başında yüzde 69 ile ABD geliyor. ABD’yi yüzde 50 ile Ukrayna izliyor.

Ruslara göre AB ülkeleri içinde en büyük düşman ise Almanya. Rusların yüzde 24’ü Almanya’yı düşman kabul ediyor. Almanya’yı yüzde 24 ile Litvanya ve Letonya izlerken, Polonya (yüzde 21), Estonya (yüzde 16), İngiltere (yüzde 15), Gürcistan (yüzde 9) ve Fransa (yüzde 8) da Rusya vatandaşlarının düşman gördüğü ülkeler listesinde yer alıyor.

En büyük değişiklik Türkiye’de

Ankete göre Rusların en çok karar değiştirdiği ülke Türkiye. 2015 yılında Türkiye’yi düşman ülkeler kategorisine koyanların oranı yüzde 1 iken, yaşanan uçak krizinden sonra geçen yıl Rusların yüzde 29’u Türkiye’yi düşman görüyordu.

2016 yılında ABD ve Ukrayna’dan sonra Rusya’nın en büyük düşmanı olarak görülen Türkiye’yi bu yıl düşman olarak niteleyenlerin oranı sadece yüzde 8 oldu.

19-22 Mayıs tarihlerinde Rusya’nın 48 ayrı bölgesindeki toplam 137 yerleşim yerinde düzenlenen ankete 1600 Rusya vatandaşı katıldı.

Berk Atacan, Haberrus