Rusya'dan ABD'ye yaptırım yanıtı: 1 Eylül'e kadar diplomat sayınızı azaltın

135

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin yaptırım girişimlerinin devam etmesi üzerine Washington'a yanıt verdi.

Rus Dışişleri, Moskova'daki diplomatik temsilciliklerin ABD Büyükelçiliği tarafından kullanılmasını 1 Ağustos'dan itibaren askıya aldığını ve Rusya'daki diplomat sayısını 455'e düşürmesi için uyarıda bulunduğunu duyurdu.

ABD Senatosu'nun, Başkan Donald Trump'ın Kongre'den izin almadan yaptırımları gevşetmesine imkan tanımayacak tasarıya onay vermesine Rusya'dan yanıt geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye yönelik diplomat ve mülk kısıtlaması getirdi.

Rusya'daki ABD'li diplomat ve diplomatik temsilciliklerdeki teknik personelin sayısının ABD'deki Rus diplomat ve teknik personelle aynı seviyeye indirilmesini talep eden Rus Dışişleri, ABD'ye sayının 455'e düşürülmesi için 1 Eylül'e kadar süre tanıdı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Washington yönetiminin ABD'deki Rus diplomatların sayısını azaltmaya yönelik yeni tek taraflı yaptırımlar uygulamayı sürdürmesi halinde, simetrik yanıt verileceğinin altını çizdi.

Öte yandan Rus Dışişleri, Moskova'daki Dorojnaya Caddesi'nde bulunan tüm depo tesislerinin ve Serebryaniy Bor'daki yazlık konutun ABD Büyükelçiliği tarafından kullanımının 1 Ağustos'tan itibaren askıya alındığını açıkladı.

Bakanlık ayrıca, karşılıklılık esası dahilinde ABD'nin çıkarlarına zarar verebilecek diğer önlemleri alma hakkını saklı tuttuğunu da belirtti.

HABERRUS