TBMM Başkanı Kahraman, St. Petersburg'a gidiyor

104

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Rusya’nın St. Petersburg şehrine gidiyor.

Kahraman başkanlığındaki heyet Rusya Federal Meclisi Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko'nun davetine icaben Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 137. Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere Rusya'ya resmi ziyarette bulunacak.

PAB Genel Kurulu için 13-15 Ekim tarihlerinde St. Petersburg’ta bulunacak olan Kahraman, ikili temaslar da gerçekleştirecek.

Kahraman bu çerçevede, Pakistan, İran, Suudi Arabistan, Irak, Kazakistan ve Asya Parlamenterler Asamblesi Başkanları ile de görüşecek.

Parlamentolararası Birlik Nedir ?

Parlamentolararası Birlik (PAB), bağımsız devlet parlamentolarının temsilcilerinden oluşan, halen 138 üyeye sahip ve Birleşmiş Milletlere paralel olarak çalışan 1889'da kurulmuş bir kuruluştur. Genel Merkezi Cenevre'dedir.

PAB, temsili kuruluşları güçlendirme, barış ve toplumlararası işbirliğini tesis ve parlamentolar ile parlamenterler arasındaki temasları arttırmak amacıyla çalışmaktadır. Bu çerçevede, tüm ülkelerin parlamentoları ve parlamenterleri arasında yapılacak görüşmelerle tecrübe alışverişi desteklenmektedir. Uluslararası gündemde yeralan güncel siyasi ve ekonomik meseleler incelenmekte, esas itibarıyla bu konularda çalışmalar yapılmaktadır.

HABERRUS