Erdoğan: İdlib'te Türkiye ve Rusya beraber hareket ediyor

165
  1. AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib'deki insanların güvenliği noktasında Türkiye ve Rusya beraber hareket ediyor" dedi.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı, bir gazetecinin "İdlib'de ciddi bir harekât var, dediniz, Fırat Kalkanı Harekâtı gibi operasyonel olarak mı biz burada yer alacağız?" sorusuna "Fırat Kalkanı bitti. Bunun adı da açıklanır" cevabını verdi. Erdoğan, "Askerler orada mı şu anda?" sorusuna ise "Şu anda Özgür Suriye Ordusu yürütüyor, henüz askerimiz orada değil" ifadesini kullandı.

İdlib'deki insanların güvenliği noktasında Türkiye ve Rusya'nın beraber hareket ettiğini vurgulayan Erdoğan, İdlib'in içinin Türkiye tarafından korunacağını, dış tarafı ve sınırının korunmasının ise Rusya tarafından sağlanacağını söyledi.

Erdoğan, "Orada yaşayan insanların güvenliği noktasında böyle bir adımı attık. Rejimle münasebetler, Rusya'nın yürüttüğü bir süreç, diğer noktada da Türkiye olarak biz tedbirimizi aldık, alıyoruz" dedi.

"Suriye'de Rusya, İran ve Türkiye olarak üçlü mekanizmayı çalıştırdık"

Şu anda İran ve Irak merkezi yönetimiyle Kuzey Irak'la ilgili bir üçlü mekanizmaları olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde Suriye'de de Rusya, İran ve Türkiye olarak yine üçlü bir mekanizmayı çalıştırdıklarını söyledi. Bu üçlü mekanizmalarla beraber şu anda güneydeki bu gelişmeleri kontrol altında tutmanın gayreti içerisinde olduklarını bildiren Erdoğan, "Bunu kontrol altında tutmak suretiyle istiyoruz ki buradan en az zayiatla daha büyük bir neticeyi alalım. Şu anda 911 kilometre Suriye, 350 kilometre Irak sınırı dediğimiz zaman işte buralardaki çalışmalarımızı tüm birimlerimizle ama kararlılıkla devam ettiriyoruz, bunu da devam ettireceğiz." diye konuştu.

HABERRUS