Rus uzmandan Erdoğan'ın Kırım sözlerine yorum: Kürdistan varken Kırım'ı nasıl destekleyebilir?

1368

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile düzenlediği basın toplantısında Kırım hakkında sarf ettiği sözler, Rusya'da eleştirilmeye devam ediyor. Rus siyaset bilimci Yuri Svetov, Sputnik radyo yayınında Erdoğan'ın Kırım hakkındaki sözlerini yorumladı.

Erdoğan’ın "Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık ve tanımayacağız" ifadelerine ilişkin konuşan Rus uzman, "Irak Kürdistanı’nda referandum gerçekleştirilmiş ve neredeyse herkes bağımsızlıktan yana oy kullanmışken, Erdoğan Kırımlıların iradesini nasıl destekleyebilir?" diye yorum yaptı.

Svetov'un yorumunun tamamı ise şöyle:

"Bence bu ifadeleriyle Erdoğan, Poroşenko’dan çok kendini destekledi. Erdoğan'ın Kürdistan ile ilgili çok ciddi bir durumu var. Irak Kürdistanı’nda referandum gerçekleştirilmiş ve neredeyse herkes bağımsızlıktan yana oy kullanmışken Kırımlıların iradesini nasıl destekleyebilir? Erdoğan, Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmasına karşı olduğunu birçok kez belirtti. Ayrıca Türkiye’de Kırım’ın tarihsel açıdan Türkiye’nin bir parçası olduğunu düşünülüyor. Hatırlatacak olursak, Erdoğan kısmen Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden canlanmasından yana. Yani kaybedilen toprakların yeniden kazanılması konusu da onu motive ediyor. Yani Erdoğan burada Poroşenko’nun 'anlık' müttefiki"

HABERRUS