Erdoğan'ın Kırım hakkındaki sözlerine Rusya'dan resmi yanıt geldi

940

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık ve tanımayacağız" açıklamasının, Kırım'ın Rusya'nın bir parçası olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini söyledi.

Zaharova'ya haftalık basın toplantısında, Erbil merkezli Kürt televizyon kanalı Rudaw'ın muhabiri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında Kırım'ı Rusya'nın parçası olarak tanımadığını söylemesinin, Moskova ve Ankara'nın Suriye'deki işbirliğini etkileyip etkilemeyeceği sordu.

Zaharova soru üzerine, "Herhangi birinin Kırım'ı tanıdığı ya da tanımadığı yönündeki herhangi bir açıklaması, bu kişi her kim olursa olsun, Kırım'ın, Rusya'nın parçası olduğu gerçeğini değiştirmez" ifadelerini kullandı.

Rus Dışişleri Sözcüsü, "Partnerlerimiz birbirinden farklı. Her birinin farklı çıkarları var" diye de ekledi.

Geçtiğimiz hafta resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Erdoğan, "Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık ve tanımayacağız. Sayın Poroşenko’ya Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini desteklemeye devam edeceğini bir kez daha ifade ettim. Ukrayna’nın ülkelerine sadakatlerini kanıtlamış Kırım Tatarlarına verdiği destekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz." demişti.

HABERRUS