Erdoğan: PKK’ya yaptığımız operasyonlarda ele geçirdiğimiz silahların bir kısmının Rusya'ya ait olduğunu gördük

581

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Valiler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, "Kuzey Irak’taki PKK’ya yaptığımız operasyonlarda ele geçirdiğimiz silahların bir kısmının Amerika, bir kısmının Rusya olduğunu gördük, bu gerçekleri lütfen bilelim. Yani bunlar bizi herhalde görmez, sağır, böyle zannediyorlar, öyle alışmışlar çünkü." dedi.

ABD ile Türkiye arasındaki vize gerginliğini değerlendiren Erdoğan, "Çok açık, net konuşuyorum; bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. Amerika’nın Türkiye gibi bir stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez, buna bizim evet dememiz mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ABD’den parası karşılığında silah almak istediğinde karşılarına kongrenin kararlarının hatırlatıldığını; ancak ABD’nin terör örgütüne ücretsiz olarak silah verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Niye? Türkiye’yi güneyden kuşatalım diye. Geri planını söylemiyorum, bunun arka planı da var tabii, ayrı bir konu. 3 bin 500’e ulaşan tır Kuzey Suriye’ye girmiş vaziyette. Bunda ağır zırhlıdan tut tüm en modern silahlara varıncaya kadar bu tırlarla bunlar oraya getirildi. Sayın Başkana sordum, ‘Bunlardan haberiniz var mı?’ O zaman bin 250 idi tırlar, sonra 3 bin 500’e ulaştı. ‘Olur mu böyle şey’ dedi, ‘Biz bir taraftan para temin etmeye çalışacağız, onlar buralara bunları gönderecekler.’ Hamburg’da oluyor bu G-20 toplantısında, çağırdı generallerini. Güvenlikten sorumlu olanı çağırdı, Pence’i çağırdı, hepsiyle beraber orada özel bir görüşme yaptık. Yine orada aynı şeyi onlara sordu. ‘Efendim, biz seri numaralarını kaydediyoruz, bunları daha sonra geri alacağız’ dediler. Dedim ki ‘Sayın Başkan, arkadaşın dediğini Bush zamanında Irak’ta da yapıldığında bize söylediler, ben o zamanı da yaşadım. Bana o zaman da yine Sayın Bush aynı şeyi söyledi; seri numaralarını alıyoruz, bittikten sonra biz bu silahları geri alacağız. Her şey bitti, Kuzey Irak’taki PKK’ya yaptığımız operasyonlarda ele geçirdiğimiz silahların bir kısmının Amerika, bir kısmının Rusya olduğunu gördük, bu gerçekleri lütfen bilelim.’ Yani bunlar bizi herhâlde görmez, sağır, böyle zannediyorlar, öyle alışmışlar çünkü."

Selim Saygıner, Haberrus