Perinçek, Rusya ile Türkiye'nin arasını nasıl düzelttiklerini açıkladı

779

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Habertürk televizyonunda Kübra Par'ın sunduğu 'Açık ve Net' programına konuk oldu. Perinçek, Kasım 2015'de Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinden sonraki dönemi kast ederek, "Rusya ile Türkiye'nin arasını biz düzelttik" dedi.

Kübra Par'ın "Daha önceki açıklamalarınızda 'Rusya ile düşmanlardı, düzelttik.' dediniz. Hakikaten Türkiye ile Rusya'nın arasını siz mi düzelttiniz?" sorusuna Perinçek şöyle yanıt verdi:

"Tabii. Yani biz düzelttik, düzeltilmesine çok önemli katkıda bulunduk diyelim. Nasıl katkıda bulunduk? Şunu yaptık: Gittik Rusları ikna ettik. Dedik ki: Tayyip Erdoğan düşmanlığını bırakın. Çünkü bu Türkiye meselesidir."

"Doğrudan doğruya giden Soner Polat komutanımız, İsmail Hakkı Pekin, Beyazıt Karataş komutanımız, Yunus Soner. 4 kişilik bir heyeti Moskova'ya gönderdik. Birkaç kez gittiler ve orada Putin'in kurmaylarıyla görüştürler. Ve o Putin'in kurmayları da televizyonlarda, mesela Konstantin Malofeyev, Aleksandr Dugin, Rus televizyonlarından şu açıklamayı yaptılar: 'Vatan partisi heyeti geldi ve bizi ikna ettiler. Türkiye ile dostluk Rusya için gereklidir. Vatan Partisi ikna ettiği için biz Tayyip Erdoğan yönetimiyle ilişkilerimizi düzelttik.'"

HABERRUS