Rusya: Bağdat ve Erbil'le iyi ilişkilere sahibiz, çatışma yaşanmasına karşıyız

60

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak ordusunun Kerkük operasyonu hakkında yaptığı açıklamalarda "Bunun Kürtler de dahil olmak üzere Irak halkının çıkarlarına aykırı olduğunu düşünüyoruz. Şu anda Irak'ta yaşayanların gelecekte tek devlet içinde nasıl yaşayacakları konusunda en kısa sürede anlaşma sağlanmasını istiyoruz" dedi.

Rusya'nın Soçi kentinde bu yıl 19.'su düzenlenen 'Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nde konuşan Lavrov, Irak ve IKBY arasında çatışma yaşanmasına karşı olduklarını vurguladı.

Kürt sorununun sadece Irak'ı endişelendirmiyor

Tarafları bölgedeki durumu düşünerek ve Kürt sorununun sadece Irak'ı değil, Türkiye, İran ve Suriye'yi de endişelendirdiğini göz önünde bulundurarak anlaşmaya varmaları gerektiğini belirten Lavrov, yeteri kadar rahatsız edici unsurun bulunduğu bölgede sükunet için kabul edilebilir çözümler bulunması gerektiğini söyledi.

Lavrov, Kerkük'ün statüsü ve petrol gelirlerinin dağılımı olmak üzere bölgede çözüm bekleyen iki temel sorun olduğunu hatırlattı.

Öte yandan Lavrov, Rusya'nın Bağdat ve Erbil'le iyi ilişkilere sahip olduğunu kaydetti. Lavrov, Rusya ve IKBY arasındaki ekonomik ilişkilerin Bağdat için bir sır olmadığını, Kürtlerle işbirliği konularını Irak yönetimiyle her zaman istişare ettiklerini vurguladı.

resim tanımı girin

Kremlin: Hem Irak'la hem de IKBY ile olan ilişkilerimizi önemsiyoruz

Sputnik'in aktardığına göre, Irak ordusunun Kerkük operasyonuna ilişkin konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, Irak ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki tüm sorunların barışçıl yollardan çözülmesi ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi.

Basın mensuplarının Rusya'nın Kerkük'teki durum için arabuluculuk yapıp yapmayacağı sorusunu yanıtlayan Peskov, "Moskova, Bağdat ile iyi ilişkileri destekliyor. Irak ile önemli bir ticaret hacmine sahibiz. Bunun yanı sıra Iraklı Kürtlerle de tarihsel olarak sıcak ve dostane ilişkilerimiz var. Rusya, hem Irak'la hem de IKBY ile olan ilişkilerini önemsiyor" dedi.

Kürtlerin meşru haklarına ve çıkarlarına saygı gösterilmeli

Rusya'nın Bağdat ve Kürtler arasındaki tüm sorunların Irak'ın toprak bütünlüğü esas alınarak diplomatik araçlarla ve barışçıl yollardan çözülmesinden yana olduğunu kaydeden Peskov, Kürtlerin meşru haklarına ve çıkarlarına saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

IKBY'de 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumu sonrası bazı noktaların hükümete iade edilmesini isteyen ve ve Kerkük'e operasyon başlatan Irak ordusunun, 2 petrol sahası, 1 askeri üs ve havalimanında kontrol sağladığı belirtilmişti.

HABERRUS