Rusya gizlemek istedi ama Duterte açıkladı: 5 bin Kalaşnikof hediye

540

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Rusya'nın terörle mücadeleye destek amacıyla ülkesine askeri araç ve silah yardımında bulunacağını bildirdi.

Rusya'nın Manila Büyükelçisi Igor Khovaev'in silah yardımını gizli tutmak istemesine rağmen konuyu kamuoyuna açıklayan Duterte, Savunma Bakanı Delfin Lorenzana'ya da "Gizli tutmaya gerek yok, nasıl olsa sonunda herkes öğrenecek." ifadesini kullandı.

Lorenzana da yerel medyaya açıklamasında, söz konusu yardımın ekim ayı sonlarında Filipinler'e ulaşacağını ve yardımın Kalaşnikof’un 5 bin AK-100 saldırı tüfeği, bir milyon mermi ve 20 askeri kamyonet içerdiğini söyledi.

Savunma Bakanı Lorenzana "Bu Rusya'nın terörle mücadelemize olan desteğidir. Onlar da ülkelerinde terörle savaşıyorlar ve dünyada terörle mücadele edenlere yardım etmek istiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Filipinler Büyükelçisi Carlos Soretta da Rusya'dan gelecek silah yardımını doğrulayarak, "Silahlar gemi ile yola çıktı. 22 Ekim’de Filipinlere ulaşacak." dedi.

Duterte, geçtiğimiz Mayıs ayında Moskova'yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmüştü. Silah konusunda Rusya'nın ABD'den daha iyi olduğu söyleyen Filipinli lider, Rusya'ya yönelme kararı aldıklarını çünkü Rusya'nın cömert ve yardım etmeye hazır olduğunu söylemişti.

HABERRUS