Kseniya Sobçak, 2018 Rusya başkanlığına adaylığını açıkladı

319

Rusya'nın Paris Hilton'u olarak adlandırılan ünlü Rus televizyon sunucusu ve gazeteci Kseniya Sobçak, Rusya’daki 2018 başkanlık seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

Muhalif kimliğiyle tanınan 36 yaşındaki Kseniya Sobçak’ın eylül ayından beri 2018 başkanlık seçimlerine aday olacağı yönündeki iddialar doğrulandı. Sobçak, seçim kampanyası için hazırlanan internet sitesinde adaylığını duyurdu. Sitedeki açıklamada "Ben Kseniya Sobçak. Rusya devlet başkanlığına adaylığımı koyuyorum" ifadeleri yer aldı.

Sobçak, Vladimir Putin de dahil olmak üzere yıllardır sürekli aynı politikacıları seçimlerde görmekten sıkıldığından dolayı başkanlık seçimlerinde yarışacağını söyledi. "Bu hakkı kullanmaya (başkanlık seçimlerinde adaylık gösterme hakkı) karar verdim zira bu hakkı sıkça kullanan adayların hepsinin karşısındayım. Ben 18 yaşında ve üniversitedeyken Vladimir Putin devlet başkanı seçildi. O yıl doğan çocuklar artık bizzat gidip oy kullanacaklar. Bu düşündürücü bir durum" şeklinde konuştu.

Sobçak, kampanya için hazırladığı videoda da 'herkese karşı aday' olduğunu belirtip oy istedi.

Vedomosti gazetesine adaylığını duyurmak için gönderdiği bir mektupta da tüm seçmenlerin sandık başına gitmesini de isteyen Sobçak, seçim kampanyası için gerekli olan parayı Rus elitlerinin yardımıyla toplamayı umduğunu kaydetti.

Kremlin: Gazetecilik deneyimi siyasetten çok farklı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Dojd televizyonuna yaptığı açıklamada Sobçak’ın Rusya Anayasası çerçevesinde 2018 seçimlerine adaylık koymak için tüm kriterleri karşıladığını belirtti. Peskov, çok yenetekli, eğitimli ve siyasetle ilgilenmeye istekli olsa da, gazetecilik deneyiminin siyasetten çok farklı olması nedeniyle Sobçak’ın her şeye sıfırdan başlaması gerektiğini ve siyasi görüşlerinin de belirsiz olduğunu ifade etti.

Sobçak aynı zamanda, St. Petersburg’un seçilmiş ilk belediye başkanı Anatoliy Sobçak ile eski Rusya Federasyon Konseyi üyesi Lyudmila Narusova’nın kızı olarak tanınıyor.

HABERRUS