Tkaçov: Türk domatesleri Rus pazarını etkilemeyecek

287

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçov, aralık ayında gerçekleşmesi beklenen Türkiye'den Rusya'ya domates sevkiyatının, Rusya'daki domates fiyatlarını ve piyasadaki genel durumu etkilemeyeceğini söyledi.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye'den domates alımı yasağının kaldırılması konusunda Ankara ile prensip anlaşmasına vardıklarını, aralık ayından başlayarak 4 Türk şirketinden 50 bin ton domates alacaklarını belirtmişti.

Tkaçov, "Türk partnerlerimiz bu kararların bir sonucu olarak yaklaşık 50 bin ton domatesi Rusya gönderecek, bu küçük bir pay... Böyle küçük partilerin fiyatlamayı veya hacimleri etkilemeyeceğine eminiz." diye ifade etti.

Son zamanlarda Rusya'da domates piyasasının toparlandığını söyleyen Rus Bakan, "Türk domatesleri olsun veya olmasın, yerli üreticimizi, küçük ve büyük çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Rusya her yıl 500 bin ton domates ithal ediyor

Tkaçov ayrıca, Rusya'ya domates ithalatının Fas, Azerbaycan, Özbekistan, Belarus'tan gelmeye devam ettiğini ve her yıl toplam 500 bin ton domates ithal ettiklerini hatırlattı.

Tkaçov'a göre sanayinin kalkınma planları çerçevesinde 3-4 yıla kadar Rus köylüler ülkenin yüzde 95 oranında sebze ihtiyacını tedarik edebilecek seviyeye gelecek.

Türkiye'den Rusya'ya domates sevkiyatı, 1 Ocak 2016 tarihinden beri yasak.

HABERRUS