Putin tarafından affedilen Kırım Tatarları Türkiye'ye teslim edildi

309

Kırım Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Umerov'un serbest bırakıldığı belirtildi.

Sputnik'in haberine göre, Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma vekili Ruslan Balbek, Çiygöz ve Umerov'un Kırım müftüsünün talebi üzerine affedildiklerini belirtti.

Balbek, "Kırım müftüsünün başvurusu üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hümanizm ilkelerinden hareketle Çiygöz ve Umerov'u affetti. Onlar için en iyi yer cezaevi olmasına rağmen Çiygöz ve Umerov, serbest bırakıldı ve Türkiye'ye teslim edildi" dedi.

Poroşenko: Erdoğan'a katkısından dolayı teşekkür ederim

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, "Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov'un sonunda özgürlüğüne kavuşma haberi memnuniyet verici. New York ve Kiev’de anlaştığımız üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kahramanlarımızın serbest bırakılmasına katkısından dolayı teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Svyatoslav Tsegolko da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Çiygöz ve Ümerov'u taşıyan uçağın Ankara’ya indiğini bildirdi.

KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014'te, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği Partisinin karşı karşıya geldiği büyük mitingi organize ettiği gerekçesiyle tutuklanmış, geçen ayus mahkemesi tarafından 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

TMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ise "Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmak" suçlamasıyla Akmescit'te yargılandığı Rus mahkemesi tarafından 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

HABERRUS