Rusya: Amerikalıların yarısından çoğu medyalarına güvenmiyor

46

Rus Devlet Haber Ajansı Sputnik, ABD'de gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, ABD vatandaşlarının yarısından fazlasının, ülkelerindeki medya organlarına güvenmediğini yazdı.

Ankete katılan vatandaşlara, "Amerikan medyası tarafsız mı? Yoksa hükümetin veya güçlü bir şirketin etkisi altında mı?" diye tek bir soru yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 59'unun "ABD'de medya, kendi görüşlerini değil, siyasilerin veya iş adamlarının fikirlerini yansıtıyor" diye cevap verdiği belirtiliyor. 2015'e kıyasla, bu fikirde olan Amerikalıların oranı yüzde altı oranında arttı. Katılımcıların dörtte birinden fazlası da basını "genel olarak tarafsız" olarak adlandırdı.

Medya'ya güvenmeyenlerin büyük bir çoğunluğu (yüzde 78) Cumhuriyetçi ve Donald Trump destekçilerinden oluşuyor. Demokratların ise yarısından biraz daha azı medyanın tarafsızlığından şüphe ediyor.

Fransız anket firması IFop aracılığıyla 'Sputnik.Mneniya' tarafından gerçekleştirilen çalışma, 20-27 Eylül tarihleri arasında ABD'de düzenlendi. Ankete, 802 kişi katıldı.

HABERRUS