Kosaçev, RT ve Sputnik'e destek için Twitter hesabını sildi

168

Twitter'ın RT ve Sputnik'in sahip olduğu tüm hesaplardan yapılan reklamları engelleme kararı almasının ardından, Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, tepki olarak kişisel Twitter hesabını sildi.

Dün Twitter'dan yapılan açıklamada, Russia Today (RT) ve Sputnik'in sahip olduğu tüm hesaplardan gelen reklamları kaldırmaya yönelik karar alındığı belirtilmişti.

Kosaçev konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ben kendim de Twitter kullanıcısıyım ve bu zamana kadar bu sosyal ağın bağımsızlığına inanıyordum. Ancak şimdi görüyorum ki Twitter'ın eylemleri politikaya bağımlı. Bu nedenle, Twitter'dan ayrılmaya ve oradaki hesabımı silmeye karar verdim. İsterseniz, bunu RT ve Sputnik'le dayanışma eylemi olarak algılayabilirsiniz."

Dün akşam saatlerinde 'Twitter PublicPolicy' hesabından yapılan açıklamada, "Bu karar, 2016 ABD seçimlerine yönelik yaptığımız geçmiş çalışmamıza ve ABD istihbaratının, RT ve Sputnik'in Rusya hükümeti adına seçime müdahale etme girişiminde bulunduğuna dair sonucuna dayanıyor. Bu karar kolay alınmadı ve bu adımı, Twitter'daki kullanıcı deneyiminin güvenirliğini korumaya yardım etmek için bağlılığımızın bir parçası olarak atıyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

HABERRUS