Putin 'The Economist'in kapağında: Bir çar doğuyor

1137

İngiliz dergisi The Economist, Ekim Devrimi’nin 100. yıldönümüne ayırdığı yeni sayının kapağına, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çar biçimindeki portresini yerleştirdi.

Sputnik'in aktardığına göre Rus lider, apoletleri füzelerden olan ve boğaz kısmında kızıl yıldız biçimde nişanın bulunduğu merasim kıyafetiyle gösterildi. Putin’in göğsüne yerleştirilen madalyalardan biri Kırım Yarımadası şeklinde.

Dergi, “Dünya Ekim Devrimi’nin 100. yıldönümünü kutlarken Rusya yine çar egemenliği altında” diye yazdı.

Yazıda, “Moskova’daki liberal reformcular da muhafazakar gelenekçiler de Putin’den 21. yüzyılın çarı olarak bahsediyor. Sayın Putin, ülkesini birçok Rus tarafından 1990’lıların kaosu olarak gösterilen şeyden çıkarabildiği ve tekrar dünyada saygın yapmayı başardığı için bu unvanı aldı” ifadelerine yer verildi.

​Yazıda, Putin yönetimindeki modern Rusya ile çar dönemi arasında paraleller çiziliyor. The Economist’e göre, Rusya Devlet Başkanı, Petro döneminden tüm hükümdarların karşı karşıya kaldığı seçimle karşı karşıya: “Rusya, sivil haklar ve temsili hükümete giden Batı yolunu takip ederek modernize mi olmalı yoksa istikrar içine kapanarak onlardan uzak mı durmalı?”

HABERRUS