Rus tarih profesörü: Karlov cinayetinde Gülen’i suçlamak asılsız

963

Rus tarih profesörü Andrey Zubov, Büyükelçi Andrey Karlov cinayetinde Fethullah Gülen’i suçlamanın asılsız olduğunu, zira kimsenin Müslüman terörizmini Gülen kadar sert bir dille eleştirmediğini söyledi.

Kişisel Facebook hesabından açıklama yapan Zubov, şunları söyledi:

"Son zamanlarda Fethullah Gülen’in eser ve faaliyetlerini dikkatle inceliyorum. Tatilim esnasında da Gülen’in makalelerini de içeren "So That Others May Live: A Fethullah Gulen Reader" isimli kitabı okuma fırsatı buldum. İfadeleri ve düşüncelerinden büyük bir haz aldım. Evet, kendisi bir Müslüman, fakat her şeyden önce hakiki insanlar ümmetinin bir ferdi. Bir din bilimci olarak düşüncelerindeki saf İslami yönelişleri görüyorum. Evet, belki bir Hristiyan ondaki birçok şeyi başka şekilde ifade ederdi. Fakat bundan ne çıkar ki? Dünya çok çeşitli bir yer ve fikirlerin dünyası şeylerin dünyasından milyon kez daha çeşitli. Gülen, insan sevgisi ve her insanın Tanrı'nın varlığını bizzat hissetmesi konularında zamanımız Ortodoks düşüncesinin parlak hümanistlerinden Psikopos Antoni Blum, Aleksandr Şmeman, Georgiy Fedotov ve Aleksandr Men ile aynı seviyede duruyor."

"Eğer ki bugün Psikopos Antoni’nin sunduğu şekliyle bir Ortodoks dünyası ve Fethullah Gülen’in sunduğu şekliyle bir İslam alemi söz konusu olsaydı, dünya muhteşem bir yere döner, günahın ayartıcılığı hem kilisenin hem ümmetin hayatından çok uzaklarda olurdu. Ah ki çoğu itibarı ile Hristiyanlar, aynı Müslümanlar gibi, bambaşka. Toplamda, duyduğum kadarıyla, sekiz milyon Türk kendini Gülen’in takipçisi sayıyor. Bunların büyük bir kesimi eğitimli insanlar: Hakimler, öğretmenler, üniversite profesörleri, gazeteciler, avukatlar ve iş adamları."

"İşte tam da bu yüzden Gülen Erdoğan’a korkunç geliyor. İşte tam da bu yüzden TBMM başkanı İsmail Kahraman, meslektaşı Volodin’in önünde, Gülen’i Büyükelçi Andrey Karlov cinayetinin azmettiriciliğiyle suçluyor. Bu aşağılık cinayeti kimin organize ettiğini bilmiyorum, fakat kesinlikle eminim ki bu konuda Gülen’i suçlamak, Andropov cinayetinden Antoni Blum’u suçlamak kadar asılsız."

"Fakat bizim “akıllıların” yaşayan Müslümanların en mükemmellerinden biri olan bu zatı aşırıcı olmakla suçlamalarından ve eserlerini Rusya’da yasaklamalarından korkuyorum. Bu aptalca bir suç olur çünkü böyle bir karar Rusya’daki samimi(bilge) Müslümanları aşağılamak ve aşırıcıları sevindirmek olur. Kaldı ki bu aşırıcılar zaten Gülen’den nefret ediyorlar. Zira kimse Müslüman terörizmini Gülen kadar sert bir dille eleştirmemiş ve kimse Gülen kadar muktedir ve kesin bir şekilde masum halkı öldüren bir teröristin mutlaka cehennemin en korkunç yerlerine düşeceğini söylememiştir."

Andrey Zubov kimdir?

1952 yılında Moskova'da doğan dinler tarihi uzmanı ve tarihçi Andrey Zubov, 1968 senesinde MGİMO'da eğitim görmeye başladı. Daha sonra Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü'ne geçiş yaptı. Yüksek lisans ve doktorasını da burada tamamladı.

Rusya'nın birçok üniversitesinde, 'dinler tarihi', 'Rusya tarihi' ve 'felsefe tarihi' gibi dersler verdi.

2014 yılında Rusya'nın Ukrayna ve Kırım'daki politikalarını eleştiren yazılar yazdığı için MGIMO'daki profesörlük ünvanını kaybetti.

Ancak daha sonra Rusya Federasyonu Başkanı bünyesindeki 'İşçi hakları Konseyi' Zubov'un görevden alınmasının 'yasadışı' olduğuna karar verdi. 11 Nisan 2014'te Zubov'u görevden alma kararı iptal edildi.

HABERRUS