Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Rusya'ya tepkimizi ilettik

245

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya'nın Suriye'de hem hükümet yanlısı hem de karşıtı olan çeşitli etnik grupları bir araya toplamayı planladığı kongreye PYD ve YPG yetkilileri de davet etmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Kalın, "Bu konuda derhal girişimlerde bulunduk ve tepkimizi ilettik" dedi.

Cumhurbaşkanlığı külliyesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kalın, konuyla alakalı bir soruya şöyle yanıt verdi:

"Bununla ilgili bir emrivaki gibi bir şeyin olduğunu arkadaşlarımız bize dün ilettiler, biz de bu konuda derhal girişimlerde bulunduk ve tepkimizi ilettik. Tabii ki bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir. PYD ve YPG, PKK terör örgütünün bir uzantısıdır. O sorun yerinde büyük oranda çözüldü. Bundan sonra da bu tür girişimleri hoş karşılamamızın mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum."

Kalın ayrıca, dün gece meydana gelen New York'taki terör saldırısını en şiddetli şekilde kınadıklarını söyleyerek, "Bu tür saldırılar meydana geldiğinde yalnız kurt değerlendirmeleri yapılırken kişinin adı Müslüman ise İslam terörizmi radikal terörizm ifadesinin kullanılmasını çok büyük yanlış olarak görüyoruz. Terörün dini dili ırkı coğrafyası olmaz." diye ifade etti.

HABERRUS