Putin: Suriye konusunda İran ve Türkiye'nin çabaları çok olumlu

87

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konusunda "İran’la oldukça verimli çalışıyoruz. İran ve Türkiye’nin çabaları sayesinde Suriye’nin içinde terörle mücadeledeki durum çok olumlu gelişiyor." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile Tahran’daki üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Putin, bu zirveden önce İranlı mevkidaşı Ruhani ve bu ülkenin yüksek ruhani lideri Ayetullah Ali Hamanei ile bir araya geldi.

Rus lider, her iki görüşmede bölge güvenliği, İran nükleer sorunu ve Suriye konularının değerlendirildiğini söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre Putin, "İran’la oldukça verimli çalışıyoruz. Suriye konusundaki konumlarımızı koordine etmeyi başarıyoruz. Ortak çabalarımız ve ayrıca Türkiye’nin çabaları sayesinde Suriye’nin içinde terörle mücadeledeki durum çok olumlu gelişiyor. Astana’daki müzakere süreci de olumlu gelişiyor. Astana’daki yeni tur görüşmeler olumlu tamamlandı” ifadelerini kullandı. Yine de bu yönde çok soru ve sorunun olduğunu dile getiren Putin, “Hiçbiri tek taraflı olarak çözülemez. Hiçbir ülke tek başına bu sorunu çözemez” dedi.

Ayetullah Hamaney ile görüşmenin de kapsamlı, zengin ve yararlı olduğunu belirten Putin, İranlı partnerler ve dostlar ile olumlu işbirliğinin devam etmesini umduklarını da sözlerine ekledi.

Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ile ikili görüşmede en önemli yönlerde görüş değişiminde bulunduklarını anlatan Putin, Azeri mevkidaşıyla iki ülke arasındaki işbirliğinin umut vadeden yönlerini değerlendirdiklerini aktardı.

Bugünkü zirvenin boşa geçmediği umudunu dile getiren Putin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten de üçlü formatın çok önemli konularını görüştük. Böyle açık ve iyi niyetli çalışarak, karşılıklı olarak olumlu sonuca odaklanarak çalışmalarımız ülkelerimize, halklarımıza yarar sağlayacak”.

Görüşmenin sonuçlarından memnun kaldığını vurgulayan Rus lider, İran yönetimine davetleri için, Tahran sakinlerine de “kent içindeki hareketlerimiz sırasında sergiledikleri sabır” için teşekkür etti. İran başkentindeki trafiğe dikkat çeken Putin, “Bunun ne kadar zor olduğunu gördük” diye ekledi.

HABERRUS