"Kürtlerin çeşitli platformlarda gerçekleşen süreçlerde yer alması için elimizden geleni yaptık"

171

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye’de siyasi anlamda genel bir mutabakat sağlamaya yönelik çalışmalara Kürtlerin de dahil edilmesinden yana olduklarını belirtti.

Basın toplantısında konuşan Zaharova, Rusya ile ABD’nin Kürtlere yaklaşımındaki farklılıklarına ilişkin bir soru karşısında Rusya’nın, Kürtlerin Suriye’de siyasi anlamda genel bir mutabakat sağlamaya yönelik çalışmalara dahil edilmesinden yana olduğunu ifade etti.

Sputnik'in aktardığına göre Zaharova, “Bunu Suriye’deki etnik, mezhepsel grupları manipüle etmeden, coğrafi amaçlarımıza ulaşmak için onları kullanmadan yapıyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız da Suriye’yi tam anlamıyla yeniden canlandırmak, ülkedeki bu grupların hiçbirinin sürecin dışında hissetmemelerini sağlamak” dedi.

Zaharova açıklamalarına şöyle devam etti:

“Rusya’dan yetkililer daha önce de farklı siyasi gruplar ve eğilimler dahil, Kürtlerin çeşitli platformlarda gerçekleşen süreçlerde yer alması gerektiğini belirtti. Bu anlamda elimizden geleni yaptık. Batılı partnerlerimiz de sıklıkla çabalarımızı engellemeye çalıştı. Bence aramızdaki en büyük fark bu.”

HABERRUS