Çavuşoğlu: Türkiye, Avrupa ve NATO'dan uzaklaşıp Rusya'ya doğru gitmiyor, böyle bir şey yok…

213

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi sırasında NATO'ya üye bazı ülkelerin dışişleri bakanlarının 'ilişkileri düzeltme talebi'nde olduğunu söylerken "İlişkileri düzeltir düzeltmez aynı dışişleri bakanları 'Neden Rusya ile bu kadar yakınsınız?' diye eleştiriye başladı" ifadesini kullandı.

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji’nde “NATO İşbirliği Niçin Hala Önemli” başlıklı toplantıya katılarak öğrenci ve komutanlara Türkiye’nin bakış açısını ve tecrübelerini aktaran Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasıyla ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Hava sahamızı korumak zorundayız. Müttefiklerimizden alamıyoruz, başka yerden alırız" dedi.

Çavuşoğlu, "Son zamanlarda NATO müttefiki olan ülkelerden bazıları basit silahlar dahil ihtiyacımız olan savunma sistemlerini Türkiye'ye vermemek için ciddi bir direnç gösteriyor. Benim hava savunma sistemimi kurmam lazım. Müttefiklerimden de alamıyorum. O zaman mutlaka başka bir yerden almak durumundayım. Acil ihtiyacım var." diye belirtti.

"Türkiye hiçbir yere kaymıyor, olduğu yerde duruyor"

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasının NATO'dan uzaklaşmak anlamını gelmediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Türkiye hiçbir yere kaymıyor, olduğu yerde duruyor. Bazı Avrupa ülkeleri kendini patron olarak görüyor" dedi.

Türkiye'nin çok yönlü bir dış politika izlemeye hakkı olduğunu da söyleyen Çauvşoğlu, "Türkiye, Avrupa ve NATO'dan uzaklaşıp Rusya'ya doğru gitmiyor, böyle bir şey yok…Türkiye bir yere kaymıyor, Avrupa ülkeleriyle bir problemimiz yok" ifadelerini kullandı.

HABERRUS